Nielegalne tabletki na potencję wysłano z Dubaju. Przesyłki przejęła Mazowiecka KAS

2022-09-15 8:08

Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali 22 przesyłki z Emiratów Arabskich. Paczki zawierały prawie 70 tys. nielegalnych tabletek na potencję - powiedziała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie starszy rewident Justyna Pasieczyńska.

"Suplementy diety i kosmetyki do włosów" okazały się tabletkami na potencję

Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej pracujący w oddziale Celnym I Pocztowym w Warszawie w 11 przesyłkach nadanych w Emiratach Arabskich znaleźli ponad 41 tys. szt. tabletek na potencję. "Tydzień później funkcjonariusze KAS zatrzymali kolejne 11 przesyłek do tego samego odbiorcy, było w nich ok. 28 tys. szt. tabletek" - przekazała rzeczniczka IAS w Warszawie.

Wskazała, że wszystkie leki miały trafić do jednego odbiorcy w woj. podlaskim. "Przesyłki wysłano z Dubaju. Nadawca zadeklarował, że znajdują się w nich suplementy diety oraz kosmetyki do pielęgnacji włosów" - tłumaczyła. Podała przy tym, że skontrolowane paczki zawierały prawie 70 tys. szt. leków na potencję. "Ich szacunkowa wartość rynkowa to prawie 700 tys. złotych" - wyjaśniła.

Tabletki prawdopodobnie miały trafić do sprzedaży

"Liczba zatrzymanych leków wskazuje, że były przeznaczone na sprzedaż. Na forach internetowych pojawia się wiele ofert farmaceutyków niewiadomego pochodzenia" - zaznaczyła. Przypomniała, że leki, które są sprowadzane nielegalnie, z naruszeniem ustawy prawo farmaceutyczne, mogą być szkodliwe dla zdrowia. "Często są to preparaty o niezbadanym składzie i działaniu, przechowywane i transportowane w niewłaściwych warunkach" - poinformowała. Przekazała, że wszystkie przesyłki zabezpieczono do dalszego postępowania, które prowadzi Komisariat Policji Warszawa Ursynów.

"Obrót lekami i substancjami farmaceutycznymi bez wymaganych zezwoleń jest zakazany. Osobom wprowadzającym do obrotu produkty lecznicze bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat" - podkreśliła.

Wwozić można tylko niewielkie ilości leków na własny użytek

"Podróżni mogą wwieźć do Polski leki na własne potrzeby w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań, z wyłączeniem środków odurzających i substancji psychotropowych. Uprawnienie to nie dotyczy przesyłek pocztowych i kurierskich, co oznacza, że taka forma przywozu produktów leczniczych na własny użytek bez wymaganych zezwoleń jest niedozwolona" - dodała rzeczniczka IAS w Warszawie.

Varso Tower już gotowe. W gigantycznym lobby niesamowita mozaika i duże drzewa