Nie "pięciu rogów", a Poli Negri. Warszawa ma nowy plac, jutro potańcówka

2022-08-25 16:25

Tymczasowa i kontrowersyjna nazwa "plac pięciu rogów" odeszła do lamusa. Patronką najnowszego placu w Warszawie została słynna aktorka Pola Negri, światowa gwiazda kina niemego. W piątek 26 sierpnia na dawnym skrzyżowaniu Chmielnej, Brackiej, Zgody, Szpitalnej i Kruczej odbędzie się potańcówka.

"Plac Poli Negri – nowa przestrzeń dla mieszkańców, która powstała na miejscu ruchliwego skrzyżowania w samym centrum Śródmieścia ma swoją nazwę. Wniosek mieszkańców Warszawy oraz Rady Dzielnicy Śródmieście wczoraj został jednomyślnie, pozytywnie zaopiniowany przez komisję ds. nazewnictwa miejskiego w Radzie Warszawy. Dziś również został on przyjęty jednogłośnie przez całą Radę Warszawy!" - poinformował w czwartek 25 sierpnia Urząd Dzielnicy Śródmieście.

Nowy plac w Warszawie

Nowy plac to jedno z warszawskich miejsc, które doskonale nadają się do organizacji wydarzeń kulturalnych. Stołeczny samorząd postanowił to wykorzystać i dlatego zaprasza wszystkich mieszkańców i turystów przebywających w mieście, by jutro po południu zatrzymać się tam na dłużej. Na odwiedzających czeka wiele atrakcji. Start wydarzenia o godzinie 15:00.

Frajda na pięciu winklach - harmonogram

Strefa Wolnego Czasu

 • 15:00-22:00 – stoiska: piekarnio-kawiarnia Vincent, księgarnia „Moda na czytanie”, sklep Psyjaciele. DJ, gry planszowe, malowanie twarzy, fotobudka
 • 15:00 – spacer varsavianistyczny z Dariuszem Bartoszewiczem
 • 16:00-20:00 – porady psiego behawiorysty Kuby Wierzynkiewicza
 • 17:00 – psi fotograf
 • 18:00-18:45 – pokaz mody: lata 20. i lata 30. Dom Braci Jabłkowskich i GRH Bluszcz.
 • 18:50-19:30 – pokaz mody RISK Made in Warsaw: „Warszawa – kocham to miasto”

Scena główna

 • 16:00-16:40 – spektakl „Złota kaczka” Teatru Czarodziej
 • 17:00-17:45 – warsztaty z gwary warszawskiej prowadzone przez Stowarzyszenie Gwara Warszawska
 • 21:00-22:00 – koncert Bovska

Podwórko Domu Braci Jabłkowskich

 • 22:00-23:00 – kameralne kino plenerowe: „Dwie Joasie” w reżyserii Mieczysława Krawicza

Plac Poli Negri w Warszawie

Plac w nowej odsłonie funkcjonuje od lipca. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy teren został poddany ogromnej metamorfozie. W miejscu rozległego, ruchliwego skrzyżowania pojawiła się przestrzeń do odpoczynku w postaci placu z ławkami i siedziskami oraz z ograniczonym ruchem samochodowym.

Od dzisiaj to miejsce ma także swoją patronkę. Rada Warszawy zdecydowała, że będzie nią wybitna polska aktorka Pola Negri, a właściwie Apolonia Chalupec, gwiazda kina niemego światowego formatu. To właśnie w Warszawie skończyła szkołę teatralną, debiutowała na scenie oraz ekranie, by w kolejnych latach swoim talentem podbić Hollywood i grać u boku Charliego Chaplina czy Rudolpha Valentino.

ZOBACZ TAKŻE

 1. Autobusy nie przyjeżdżają, bo brakuje kierowców
 2. Metro na Bródnie oficjalnie gotowe. Jeszcze zamknięte, a już kontrowersyjne
 3. Odbudowa Pałacu Saskiego. Plac Piłsudskiego już z ogrodzeniem
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE