Nie działają od pół roku - czy trafią do kosza? "Żółte przyciski są zbędne"

2020-08-12 17:03
Żółte przyciski nie działają od pół roku
Autor: Ewa Sas Żółte przyciski nie działają od pół roku

Ze względu na pandemię koronawirusa wyłączone zostały żółte przyciski na przejściach dla pieszych. Zdaniem aktywistów z "Miasto Jest Nasze", ich nieobecność nic nie zmieniła - nie wzrosła liczba wypadków z udziałem pieszych, nie ma też większych korków. "Wyrzućmy przyciski do kosza" - apeluje MJN. Co na to miasto? Dowiesz się z ESKA Warszawa.

Zielone światło

Już teraz w przestrzeni miasta oprócz przycisków funkcjonują czujniki i to one uruchamiają zielone światło, gdy pieszy pojawi się w pobliżu.Jednak zdaniem aktywistów takich rozwiązań nie powinno się stosować. - Nie powinno być żadnego narzędzia, które powoduje, że pieszy dopiero po pojawieniu się będzie miał zielone światło - uważa Marcin Chlewicki z Miasto Jest Nasze i dodaje, że takie rozwiązania dyskryminują pieszych. Aktywiści proponują strefy zielonych świateł dla pieszych, gdzie sygnalizacja będzie im pozwalała na przejście cały czas. Taka strefa mogłaby funkcjonować na przykład w Śródmieściu.

Czytaj także: Rzadsze koszenie trawników w Warszawie? O to właśnie apeluje prezydent Rafał Trzaskowski

Likwidacji przycisków sprzeciwia się Zarzą Dróg Miejskich. Jak mówią urzędnicy, to nie tylko przyciski, ale specjalne skrzynki, które pomagają w poruszaniu się osobom niewidomym. - Pod spodem mają przycisk, który wzbudza sygnał dźwiękowy - mówi Jakub Dybalski z ZDM - Na przyciskach jest tyflograficzna mapa przejścia, czyli informacja o tym, jak to przejście wygląda, czy jest na środku przejścia azyl itd. Aktywiści z Miasto Jest Nasze uważają, że tę sytuację można rozwiązać bez szkody dla niewidomych. - Są rozwiązania dotyczące tylko sygnalizacji. Może być generator dźwięku, który będzie emitował sam dźwięk dla niewidomych i niedowidzących, że mają zielone.

W tej chwili przyciski są wyłączone, ale nadal emitują dźwięki dla osób niewidomych i niedowidzących. Kiedy zostaną ponownie uruchomione - tego nie wiedzą sami urzędnicy.

Wyprzedziła nieoznakowany radiowóz na pasie wyłączonym z ruchu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE