Mazowsze: Weselni goście zarażeni koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia przywróci ograniczenia?

2020-06-18 15:11 STAN
Koronawirus na weselu na Mazowszu
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Blisko 20 osób zarażonych, a kilkadziesiąt na kwarantannie. Wśród gości bawiących się na weselu w Kotfinie w woj. mazowieckim potwierdzono koronawirusa. Czy w związku z tą sytuacją minister zdrowia wprowadzi nowe ograniczenia? Znamy jego stanowisko! Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Koronawirus na weselu w Kotfinie

Na weselu w Kotfinie pod Radomiem bawiło się około 130 osób. Wśród gości znalazła się osoba zarażona koronawirusem. Dopiero po uroczystości trafiła do szpitala z wyraźnymi objawami koronawirusa. Test wskazał wynik pozytywny. Już teraz wiadomo, że łącznie zarażonych jest 18 uczestników uroczystości. Kilkadziesiąt przebywa na kwarantannie.

Czytaj także: Wesela podczas pandemii koronawirusa: Czy goście i para młoda muszą nosić maseczki?

- Wesela są akurat marginalną liczbą przypadków. W skali wszystkich zakażeń nie jest to przypadek, który kazałby nams twierdzić, że odchodzimy od poluzowania tych obostrzeń związanych z możliwością przeprowadzenia wesela - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia.

Wesela podczas pandemii koronawirusa

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia podczas organizacji wesela należy pamiętać o następujących zasadach:

  •  maksymalna liczba uczestników uroczystości to 150 osób,
  • należy postarać się, by przy tym samym stole siedziały osoby z tej samej rodziny, bądź z jednego gospodartwa domowego,
  • w sali jadalnianej i przy toaletach powinny znaleźć się płyny do dezynfekcji, należy dostosować liczbę kelnerów do liczby gości - 1 kelner na 15 osób.
  • Dany stolik powinien być obsługiwany przez jednego kelnera lub przez ten sam zespół kelnerski.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie rządu.

Prof. Robert Flisiak: Poście na wesele to samobójstwo.