Mateusz Morawiecki uczestniczył w obchodach 15 sierpnia. Opublikował symboliczny wpis

2022-08-15 16:12

Premier Mateusz Morawiecki wziął dziś udział w oficjalnych obchodach Święta Wojska Polskiego. Szef rządu za pośrednictwem mediów społecznościowych złożył również hołd wszystkim poległym w wojnie polsko-bolszewickiej. "Oni wszyscy razem i każdy z osobna był Ojcem Polskiej Niepodległości" - stwierdził Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki poświęcił swój poniedziałkowy wpis na Facebooku rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. "Sto dwa lata temu Polacy pod Warszawą powstrzymali bolszewicki rajd na Europę" - podkreślił szef rządu. Przypomniał, że przywódca bolszewicki, Lenin w swoich przemówieniach wzywał do walki w następujących słowach: "prowadząc ofensywę przeciwko Polsce, prowadzimy jednocześnie ofensywę przeciwko Entencie, rozbijając armię polską, rozbijamy pokój wersalski, na którym opiera się cały system stosunków międzynarodowych".

Czytaj również: Święto 15 sierpnia: Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego

Mateusz Morawiecki w Święto Wojska Polskiego

Premier zaznaczył także, że przeciwko Polsce bolszewicy w całej Europie montowali, jeśli nie sprzymierzeńców, to przynajmniej tzw. "rozsądnych polityków", godzących się na przyjęcie argumentacji Moskwy. "W momencie szczytowym walki, 15 sierpnia 1920 r, w moskiewskiej +Prawdzie+ można było przeczytać zapowiedź przekazania Niemcom ziem, które zostaną odebrane +polskim panom+" - napisał premier podkreślając, że kolejny raz sojusz Rosji i Niemiec, bez względu na systemy polityczne, został skierowany przeciwko Polsce.

"Dodajmy, nie tylko Niemcy podczas tej wojny, zachowywali co najmniej mało przyjazną Polsce postawę" - zastrzegł. Wskazał przy tym, że Wielka Brytania nalegała na polskich polityków, aby Polska przyjęła warunki bolszewickiego komisarza Kamieniewa i zrezygnowała z ziem na Wschodzie, i tym samym, by granica biegła wzdłuż tzw. linii Curzona.

"Czechosłowacja deklarowała oddanie Rosji sowieckiej Ruś Zakarpacką. Bolszewicka propaganda organizowała strajki i manifestacje w całej Europie skierowane przeciwko Polsce. A w Białymstoku renegaci zgrupowani w Tymczasowym Komitecie Rewolucyjnym Polski szykowali się do przejęcia władzy" - zauważył premier.

Zwrócił przy tym uwagę, że determinacja, z jaką Naród Polski prowadził walkę, jego jednolita postawa, dały odpór najeźdźcy, a Polacy, mimo różnicy w poglądach politycznych, w tamtych dniach tworzyli jedność. "Dzisiaj oddaję hołd wszystkim uczestnikom tamtych walk. Oni wszyscy razem i każdy z osobna był Ojcem Polskiej Niepodległości" - oświadczył premier.

Bitwa Warszawska na Narodowym. Tak powstawała scenografia do wielkiego widowiska

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Niesamowite atrakcje w Łazienkach Królewskich. Wszystko z okazji 15 sierpnia
  2. Święto Wojska Polskiego: oficjalne obchody. Rozpoczęła się uroczysta msza święta
  3. Święto Wojska Polskiego. Przedstawiciele Legii Warszawa złożyli kwiaty pod pomnikiem Piłsudskiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE