Masowe zachorowania na bostonkę u dzieci?! Może wywołać groźne powikłania! Jakie są objawy?

2022-07-12 10:22
Masowe zachorowania na bostonkę u dzieci! Może wywołać groźne powikłania! Jakie są objawy?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Masowe zachorowania na bostonkę u dzieci! Może wywołać groźne powikłania! Jakie są objawy?

Choroba stóp, dłoni i jamy ustnej, często mylnie zwana "bostonką" coraz częściej pojawia się wśród dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Paradoksalnie, częściej niż inne wirusy, jest aktywna w czasie ciepłych miesięcy. Do lekarzy coraz częściej zgłaszają się zaniepokojeni rodzice, którzy u swoich dzieci zauważyli niepokojące objawy wskazujące na bostonkę. Jak można się zarazić? Jakie są objawy?

Spis treści

  1. "Bostonka": Jakie objawy choroby?
  2. Przyczyny zakażenia
  3. Groźne powikłania

"Bostonka": Jakie objawy choroby?

Do lekarzy coraz częściej zgłaszają się zaniepokojeni rodzice, którzy u swoich dzieci zauważyli charakterystyczne objawy:

  • krostki na rękach, czy stopach, a także w jamie ustnej,
  • wysoka gorączka,
  • ból gardła,
  • powiększone węzły chłonne na szyi,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • brak apetytu.

- Pierwszym objawem była wysoka gorączka, dochodząca do 40 stopni. Później w buzi pojawiły się bolące krostki, przez które nie mogła połykać. To było w tym najgorsze, bo trzeba było pilnować, żeby się nie odwodniła - mówi pani Agnieszka i opisuje przebieg choroby u swojej córki.

Czytaj także: Ruszyła nowa fala koronawirusa: Ponad 90 tys. dziennych przypadków. Wrócą obostrzenia?

Przyczyny zakażenia

Jak podkreśla ekspert - to schorzenie to po prostu choroba dłoni, stóp i jamy ustnej.

- Ta droga przenoszenia też jest przez wydzielinę dróg oddechowych, przez same pęcherzyki wypełnione płynem - ten płyn zawiera wyjątkowo  dużo wirusów, ale uwaga, też przez stolec. Także być może to sprawia, że w letniej porze roku łatwiej o zakażenia - mówi Ernest Kuchar, kierownik kliniki pediatrii z oddziałem obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Groźne powikłania

Nie ma szczepionki przeciwko tej chorobie. Lekarze przyznają, że pewien odsetek dzieci po jej odchorowaniu, może mieć powikłania neurologiczne.​ Możliwe jest m.in. zapalenie opon mózgowych, choć zdarza się to nie częściej niż raz na tysiąc przypadków.​

Więcej o bostonce przeczytasz na poradnikzdrowie.pl.

QUIZ. Jedzenie na literę C

Pytanie 1 z 18
Cynamon to przyprawa z:
Półpasiec a ospa wietrzna
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE