Marsz Niepodległości 2021 - grupa 14 Kobiet z Mostu zablokuje wydarzenie?

2021-10-21 10:19
Marsz niepodległości
Autor: Konrad Lembcke flickr.com Marsz niepodległości

Marsz Niepodległości 2021 napotkał na poważną przeszkodę, nim jeszcze ruszył. Grupa 14 Kobiet z Mostu najprawdopodobniej spróbuje zablokować wydarzenie środowisk narodowych. W jaki sposób? O tym dowiecie się z naszego artykułu.

Marsz Niepodległości w Warszawie to wydarzenie, które organizowane jest przez środowiska narodowe od 2011 roku. Za każdym razem na trasie prowadzącej z Ronda Dmowskiego pod stadion PGE Narodowy pojawiają się tłumy ludzi. Warszawskie Marsze Niepodległości kojarzą się jednak mieszkańcom i mieszkankom nie z manifestacją patriotyzmu, lecz z zamieszkami, dewastacjami, wulgaryzmami, setkami policjantów na ulicach i rozświetlonym na czerwono dymem z niezliczonych rac. Do szczególnie smutnego wydarzenia doszło podczas Marszu w 2020 roku, kiedy to zapalona raca wrzucona do jednego z mieszkań, wywołała groźny pożar. Wiele osób obawia się incydentów także w tym roku. Możliwe jednak, że uda się tego uniknąć. Grupa nosząca nazwę 14 Kobiet z Mostu chce zablokować lub utrudnić przebieg 10. edycji Marszu Niepodległości.

Trzaskowski o Marszu Niepodległości i delegalizacji ONR

Co planuje grupa 14 Kobiet z Mostu?

W październiku media przekazały informację mówiącą o tym, że w wykazie zgłoszeń dotyczących zgromadzeń publicznych pojawiło zgłoszone przez osobę prywatną zgromadzenie, którego data, godzina i miejsce pokrywają się z Marszem Niepodległości 2021. Sugerowano, że za zgłoszeniem stoi Ogólnopolski Strajkiem Kobiet. Okazuje się jednak, że konkurencyjne wydarzenie zaplanowała grupa 14 Kobiet z Mostu, powołana przez działaczki społeczne sprzeciwiające się dyskryminacji, ksenofobii i radykalnym poglądom głoszonym przez środowiska narodowe. Zasłynęły akcją z 11 listopada 2017, kiedy to stanęły na drodze Marszu Niepodległości. Tym razem skorzystały z okazji, jaką jest wygaśnięcie pozwolenia na cykliczną organizację Marszu Niepodległości (wydane zostało na 4 lata).

O tym, że to 14 Kobiet z Mostu stoi za zgłoszeniem wydarzenia, dowiadujemy się z Facebooka. 20 października pojawił się tam post Ewy Blaszczyk, która sprostowała medialne informacje:

Nie ujawnia ona, co dokładnie planuje grupa 14 Kobiet z Mostu, jednak w poście czytamy, że szczegóły zostaną podane w piątek, 22 października. Czy zorganizowana zostanie kontrmanifestacja lub blokada marszu? Gdy tylko zostanie to ujawnione, zaktualizujemy ten artykuł.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE