LEJ KONDENSACYJNY na Mazowszu - tak rodzą się trąby powietrzne!

2021-08-17 12:15
Lej kondensacyjny
Autor: MeteoSchweiz flickr.com / facebook.com/pawelimartalowcyburz Lej kondensacyjny

W poniedziałek, 16 sierpnia, Mazowsze nawiedziły potężne burze! Ulewom towarzyszył silny wiatr, który łamał gałęzie z drzew. Niezwykłe, jak na naszą strefę klimatyczną zjawisko meteorologiczne, zauważono zaś nieopodal Serocka. Pojawił się tam lej kondensacyjny - formacja zwiastująca trąbę powietrzną.

Lej kondensacyjny na Mazowszu! Taki widok w naszej strefie klimatycznej był dotychczas rzadkością. Niestety, z powodu zmian klimatycznych, których skutkiem jest rozregulowanie pogody, podobne zjawiska będą występować częściej. Ten, o którym mowa, zaobserwowała para łowców burz nieopodal Serocka. Charakterystyczną formację udało im się sfotografować w poniedziałek, 16 sierpnia, podczas wielkiej burzy, która nawiedziła rejon Mazowsza. Nawałnice były niezwykle potężne. Ulewom towarzyszył łamiący gałęzie wiatr, a miejscami występowało gradobicie. Szczególnie groźnie było w Warszawie, gdzie - jak podaje IMGW - w ciągu godziny mogło spaść nawet 12,2 mm wody na metr kwadratowy.

Fatalne skutki burzy w Warszawie

Lej kondensacyjny pod Serockiem - gdyby dotknął ziemi, powstałaby trąba powietrzna

Lej kondensacyjny to wyrastająca z podstawy chmury kolumna o charakterystycznym kształcie odwróconego stożka. Zjawisko to wskazuje na istnienie wiru. Powstaje na skutek różnicy ciśnień między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz wiru. Gdy lej zetknie się z ziemią, powstaje niszczycielska trąba powietrzna. Ten niedaleko Serocka na szczęście nie sięgnął gruntu. Na zdjęciu uchwycili go Łowcy Burz Paweł i Marta Błaszkowscy.

Niestety wszystko wskazuje na to, że te i inne ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częściej nawiedzały Polskę. Zmiany klimatyczne sprawiają, że w kraju doświadczamy czegoś, co wcześniej nietypowym dla tego rejonu Świata.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE