Krucza zmieni się nie do poznania. Zwężą jezdnię, dodadzą zieleń

2022-08-29 15:48

Węższa jezdnia, znacznie więcej miejsca dla pieszych i dużo zieleni - tak zmieni się ulica, która powstała w dzisiejszym kształcie w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Kiedyś miała być jedną z głównych osi dzielnicy komunistycznych ministerstw. Teraz ma stać się niemal deptakiem.

Nowy wygląd ul. Kruczej chcą projektować dla Zarządu Dróg Miejskich firmy Graph’it z Warszawy i Meritum Projekt z Katowic. Pierwsza pracownia swoje usługi zaproponowała za 750 tys. zł, druga – za 1,3 mln zł. Jak piszą drogowcy, oferty wydają się korzystne.

Zaprojektują Kruczą od nowa

To drugie podejście do projektowania ul. Kruczej. W pierwszym przetargu ZDM otrzymał tylko jedną ofertę, opiewającą na ponad 1,5 mln zł. Zadaniem zwycięskiej pracowni będzie przygotowanie projektu wykonawczego zmian na ul. Kruczej. Obecny jej kształt, nadany w latach 50. ubiegłego wieku, nie jest według warszawskiego samorządu adekwatny do roli, jaką pełni obecnie.

"Ulica posiada aż 30-40 m szerokości, choć nie ma wielkiego znaczenia komunikacyjnego. Jezdnia z czterema, a miejscami nawet pięcioma pasami zajmuje znaczną część tej przestrzeni, a kierowcy wykorzystują ją do skośnego parkowania w zatokach i na chodnikach. Taka szerokość miejsca do poruszania się aut staje się dziś zbędna w obliczu przebudowy placu Poli Negri (dotychczas zwyczajowo pięciu rogów). Po jej zakończeniu ruch w najbliższym sąsiedztwie placu całkowicie się zmienił, a w nieco dalszym – zmniejszył" - pisze ZDM.

Nowy pasaż w Warszawie

Teraz ul. Krucza przejdzie metamorfozę i zyska śródmiejski charakter. Środek jezdni zajmie szeroki na kilkanaście metrów pieszy pasaż, zacieniony wysokimi szpalerami drzew. Ruch samochodów zostanie uspokojony, auta pojadą jednopasmowymi jezdniami po obu stronach pasażu. Skrzyżowania z ulicami poprzecznymi nie będą przejezdne, a w zamian na odcinku od ul. Pięknej do Alej Jerozolimskich pojawią się zawrotki. Powstaną brakujące przejścia dla pieszych, infrastruktura rowerowa i zieleń.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Rusza budowa tramwaju do Wilanowa. Będą ogromne utrudnienia
  2. Rondo de Gaulle’a już po remoncie
  3. Real Madryt kontra Szachtar w Warszawie! Biletów już nie ma
Samoloty nad Warszawą
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE