Kolęda 2022

i

Autor: sxc.hu Kolęda 2022

Kolęda w Warszawie. Kiedy i na jakich zasadach się odbędzie?

2023-01-02 14:15

Wizyta duszpasterska, zwana potocznie Kolędą, odbywa się co roku po Świętach Bożego Narodzenia. Świat jednak się zmienia, a więc chrześcijańskie zwyczaje również. Kiedy i na jakich zasadach w tym roku przeprowadzona zostanie ona w Warszawie?

Kolęda to wizyta duszpasterska, podczas której kapłan odwiedza wiernych w domu i ma okazję z nimi porozmawiać, pomodlić się i poświęcić ich mieszkanie. Odbywa się rokrocznie, jednakże z czasem wszędzie widać pewne zmiany. Dotyczą one również obrzędów kościelnych.

Kiedy odbywa się Kolęda?

Sprawa ma się tak samo z wizytą duszpasterską. Kolęda 2022/2023 odbywać się będzie na nieco innych zasadach niż dotychczasowe wizyty księdza w naszym domu. Wiele zmieniła tutaj pandemia koronawirusa, która w różnych dziedzinach życia wytyczyła nowe drogi.

Dawniej kapłani na mszach świętych ogłaszali, w jakich dniach i godzinach odwiedzą konkretne adresy swoich parafian. Teraz nie musi tak być, w wielu warszawskich kościołach już tak nie jest. Jeśli chcemy, by ksiądz odwiedził nas po kolędzie, musimy sami zgłosić taką chęć osobiście w kancelarii parafialnej. Taki zwyczaj panuje choćby w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.

Warto wiedzieć jedynie, że choć tradycyjnie Kolęda odbywa się po świętach Bożego Narodzenia, to prawo kanoniczne nie wskazuje jednoznacznie jej terminu. Wizyty duszpasterskie mają miejsce najczęściej już od 27 grudnia i trwają aż do uroczystości Ofiarowania Pańskiego, czyli 2 lutego.

Kolęda 2022/2023 jak się przygotować?

Co mówią nam kodeksy? Zgodnie z kan. 529 par. 1 Prawa kanonicznego "(...) proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując". Nie ma do tego lepszej okazji niż Kolęda.

Czytaj także: "Warszawa wielu wyznań". Święta w stolicy są nie tylko katolickie

Podczas wizyty mieszkańcy budynku, wraz z plebanem modlą się, rozmawiają na tematy dotyczące wspólnoty, problemów Kościoła i parafian oraz przyjmują błogosławieństwo z rąk duchownego. Zwyczajowo na ręce odwiedzającego dom księdza składana jest dobrowolna ofiara na rzecz Kościoła. Księdzu, podczas wizyty duszpasterskiej mogą towarzyszyć ministranci, zakrystian lub organista.

By dobrze przygotować się do Kolędy, należy mieć w domu wodę święconą, świece, krzyż i kropidło. We wszystkie te rzeczy można wyposażyć się w sklepach z dewocjonaliami. 

Niezwykłe znalezisko w iglicy kościoła