"Warszawa wielu wyznań". Święta w stolicy są nie tylko katolickie

2022-12-24 14:33
Chanuka
Autor: pixabay.com Chanuka

Stolica Polski to miasto wielu kultur i wyznań, mieszkają w niej nie tylko katolicy, o czym warto pamiętać szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Miasto Stołeczne Warszawa wspólnie z Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało informator o religiach i wyznaniach warszawiaków. Informator „Warszawa wielu wyznań” jest ogólnodostępny.

Czasem wydawać nam się może, że w Polsce i Warszawie jedyną istniejącą religią jest chrześcijaństwo. Nic dziwnego, zdecydowana większość mieszkańców naszych terenów jest właśnie tego wyznania. Stolica jest jednak znacznie bardziej zróżnicowana, co widać również na tle religijnym.

Informator "Warszawa wielu wyznań" 

W Warszawie jest bardzo dużo wyznań, które niekoniecznie obchodzą Święta Bożego Narodzenia w taki sposób, jak robią to katolicy i w takim samym terminie. Dobrze mieć tego świadomość, zanim dokonamy niepotrzebnych założeń.

Z pomocą przychodzą tutaj Miasto Stołeczne Warszawa wspólnie z Centrum Myśli Jana Pawła II, które przygotowały informator o religiach i wyznaniach warszawiaków. Informator nosi nazwę „Warszawa wielu wyznań” i został udostępniony w formie online, a skorzystać z niego mogą wszyscy zainteresowani. Kierowany jest jednak przede wszystkim do pracowników instytucji publicznych m.st. Warszawy, w celu zapewnienia im swobodnego dostępu do podstawowej wiedzy o religiach i wyznaniach mieszkańców Warszawy.

Prezydent miasta poleca ten projekt

– Warszawa jest miastem, którego siłą jest różnorodność mieszkańców. Potencjał warszawiaków, na który składa się także ich pochodzenie, wartości oraz bogactwo doświadczeń sprawia, że nasze miasto ciągle się rozwija. Wzajemny szacunek i dialog są niezbędne, abyśmy jako mieszkańcy czuli się ze sobą dobrze i rozumieli, że jesteśmy potrzebni sobie nawzajem. Życie miasta to dynamiczna sieć nieustannych spotkań, w tym spotkań wymagających oswajania niepewności rodzącej się z kontaktu z tym, co dla nas nowe – mówi prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

- Niniejszy informator ma na celu przybliżenie warszawskich mniejszości religijnych przede wszystkim pracownikom instytucji publicznych, którzy w swojej codziennej pracy, m.in. w urzędach czy szpitalach, spotykają osoby z różnych kręgów kulturowych i wyznaniowych. Jednak skorzystać z niego mogą wszyscy zainteresowani warszawiacy. Oprócz członków wspólnot zakorzenionych w stolicy od setek lat, do Warszawy trafia także wielu zupełnie nowych przybyszów z różnych stron świata – w informatorze znajdują się praktyczne wskazówki, mogące pomóc odnaleźć się tym osobom w naszym mieście – dodaje prezydent miasta.

Ile jest wyznań w Warszawie?

W informatorze "Warszawa wielu wyznań" znajdziemy informacje m.in.: o buddystach, ewangelicznych protestantach, grekokatolikach, hinduistach, luteranach, muzułmanach, prawosławnych, rzymskich katolikach, sikhach i żydach. 

"Warszawę wielu wyznań" znajdziemy pod tym [LINKIEM]. W okresie Świąt Bożego Narodzenia warto jest pochylić się nad takimi informatorami by z empatią i pełną świadomością podchodzić do wszystkich mieszkańców miasta.

Warszawa szykuje się do świąt. Na ulicach zawisła iluminacja, na placu Zamkowym stanęła choinka
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE