Joe Biden

i

Autor: manhhai flickr.com Joe Biden

Joe Biden w Warszawie - prezydent USA odwiedzi te miejsca? Byli tam jego poprzednicy

2022-03-25 14:21

Plac Zamkowy w Warszawie, Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Bohaterów Getta, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Zamek Królewski na Wawelu czy ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego to miejsca, które podczas wizyt w Polsce odwiedzali amerykańscy prezydenci.

Joe Biden - gdzie zamieszka i czym będzie się poruszał po Warszawie

Zaplanowana na piątek i sobotę wizyta prezydenta Joe Bidena będzie 14. wizytą urzędującego prezydenta USA w naszym kraju. Jak podał Biały Dom, Biden będzie przebywał w Polsce w piątek i sobotę. Amerykańscy przywódcy podczas wizyt w naszym kraju tradycyjnie mieszkają w warszawskim hotelu Marriott, tuż obok Dworca Centralnego. Podczas poprzednich wizyt hotel był pod specjalną ochroną - zabezpieczany m.in. przez policyjne patrole i snajperów, a ulice wokół były wyłączone z ruchu.

Prezydenci USA, przebywając zagranicą, korzystają z własnej pancernej limuzyny - nazywanej "bestią". Auto transportowane jest specjalnym samolotem, który najczęściej przywozi je kilka dni przed wizytą prezydenta. Konstrukcja i wyposażenie limuzyny to efekt bardzo szczegółowej specyfikacji przygotowanej przez Secret Service i oczywiście jest tajne. Podczas poprzednich wizyt w konwoju - ze względów bezpieczeństwa - były dwa identyczne auta.

Rosjanie w telewizji grożą Europie wojną jądrową

Te miejsca najprawdopodobniej odwiedzi Joe Biden

Wśród miejsc tradycyjnie odwiedzanych przez amerykańskich przywódców podczas poprzednich wizyt w naszym kraju z pewnością należy wymienić Plac Zamkowy w Warszawie. W lipcu 1992 r. to właśnie na nim mieszkańcami stolicy spotkali się ówczesnym prezydentem USA George'a H.W. Bushem i pełniącym wówczas funkcję głowy państwa w naszym kraju Lechem Wałęsą; przywódcy wygłosili tam przemówienia. Bush wziął również udział w uroczystościach związanych ze sprowadzeniem do Polski z USA prochów pianisty, kompozytora i polityka Ignacego Jana Paderewskiego, którego prochy zostały złożone w krypcie Archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Pięć lat później - również w lipcu, ale 1997 r. - w tym samym miejscu z mieszkańcami Warszawy spotkali się przebywający z wizytą w naszym kraju prezydent Bill Clinton oraz ówczesny polski przywódca Aleksander Kwaśniewski. "Witam was, Czechów i Węgrów jako przyszłych członków NATO i sojuszników USA" - mówił wówczas do Polaków Clinton. Prezydent Aleksander Kwaśniewski odpowiedział: "Czekaliśmy na to od dawna i doczekaliśmy się".

W czerwcu 2014 r. na Placu Zamkowym pojawił się prezydent USA Barack Obama; wziął wówczas udział wraz z m.in. prezydentem Bronisławem Komorowskim w obchodach Święta Wolności w 25. rocznicę wyborców 4 czerwca 1989 r.; uczestniczył również w szczycie przywódców państw Europy Środkowej na Zamku Królewskim z udziałem 20 prezydentów z tego regionu.

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie odwiedził z kolei prezydent George W. Bush w maju 2003 r. Tam odbyła się rozmowa amerykańskiego przywódcy z jego ówczesnym polskim odpowiednikiem Aleksandrem Kwaśniewskim. George W. Bush wygłosił również przemówienie na Wawelu. Prezydent USA wraz z żoną Laurą odwiedzili także w Oświęcimiu Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Kilka lat później - w czerwcu 2007 r. - George W. Bush spotkał się z prezydentem Lechem Kaczyńskim w prezydenckiej rezydencji w Juracie. Wśród miejsc odwiedzonych przez amerykańskich prezydentów znalazła się również m.in. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w czerwcu 2001 r. przemawiał prezydent George W. Bush. Wcześniej, w lipcu 1994 r., inny prezydent USA Bill Clinton wygłosił przemówienie w parlamencie, na wspólnym posiedzeniu Sejmu i Senatu.

Amerykańscy prezydenci tradycyjnie odwiedzają również podczas wizyty w Polsce Grób Nieznanego Żołnierza, składają też kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta. Uczynili tak m.in. Bill Clinton, George W. Bush i Barack Obama.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE