Cadillac One

i

Autor: GPA Photo Archive flickr.com Cadillac One

BESTIA Joe Bidena - prezydencki Cadillac One to forteca na kołach

2023-02-21 9:22

Joe Biden po ulicach Warszawy porusza się swoją pancerną limuzyną zwaną "Bestią". W naszym artykule znajdziecie najciekawsze informacje na temat słynnego Cadillaca One.

Do Warszawy przetransportowana została specjalna limuzyna, którą podróżuje Joe Biden - Cadillac One. Pojazd nie bez przyczyny nazywany jest "Bestią". Ten gigantyczny pojazd jest właściwie jeżdżącą fortecą zapewniającą maksymalne bezpieczeństwo głowie państwa. Co wiadomo o tym samochodzie? Informacje znajdziecie w dalszej części artykułu.

Cadillac One - transporter opancerzony o wyglądzie limuzyny

Po zamachu na Johna F. Kennedyego całkowicie zrezygnowano z prezydenckich kabrioletów. Dla przywódców USA zaczęto więc budować specjalne pancerne auta, które tylko z zewnątrz wyglądają, jak limuzyna. Wersję Bestii, którą porusza się Joe Biden, zaprojektowano jeszcze za prezydentury Donalda Trumpa. Cadillac One powstaje na ramie półciężarówki Chevrolet Kodiak - stąd ogromne rozmiary i masa pojazdu. Limuzyna prezydenta USA ma ponad 5,5 m. długości i 1,7 m. wysokości. Jej masę szacuje się na 7 - 9 ton! Z tego powodu auto nie jest zbyt szybkie. Jego prędkość maksymalna to około 100 km/h. Napędzane jest zaś jednostką Duramax o pojemności 6.6l. Bestia tankowana jest olejem napędowym.

Dokładne parametry pojazdu to pilnie strzeżona tajemnica. Wiadomo jednak, że samochód posiada wiele rozwiązań mających zapewnić bezpieczeństwo prezydentowi. W pierwszym rzędzie należy wymienić pancerz - poszycie Bestii wytrzyma strzały z broni palnej i pocisków przeciwpancernych mniejszego kalibru. Szyby Cadillaca One są grube na 12 cm! Opony mają zaś wewnętrzną warstwę kevlaru, materiału wykorzystywanego w kamizelkach kuloodpornych, ale nawet, gdyby udało się je przebić, auto wciąż może jechać z prędkością około 50 km/h. W przypadku ataku, ucieczkę ułatwić ma wyrzutnia granatów dymnych. Ciekawostką jest, że za limuzyną zawsze podążą samochód serwisowy z zespołem wykwalifikowanych mechaników, których zadaniem jest szybkie usunięcie ewentualnych usterek.

Specjalnych procedur wymaga samo otworzenie drzwi pojazdu. Znają je tylko agenci Secret Service. We wnętrzu również zainstalowano wiele środków bezpieczeństwa. Wiadomo, że samochód posiada zaawansowane rozwiązania łącznościowe i własny system podtrzymywania życia, w którego skład wchodzi między innymi lodówka z zapasem grupy krwi prezydenta. Prawdopodobnie na pokładzie znajduje się też arsenał broni palnej.

Załogę samochodu stanowią zaś agenci Secret Service po specjalnym przeszkoleniu. Kierowcę przechodzi odpowiednie kursy jazdy, zaś na fotelu pasażera za każdym razem siedzi szef ochrony, którego zadaniem jest szybkie ostrzeganie przywódcy USA i wydawanie odpowiednich poleceń ochronie. Z tyłu, oprócz prezydenta, w komfortowych warunkach mogą podróżować jeszcze cztery osoby. Zobaczcie, jak Bestia prezentuje się w ruchu. Wideo poniżej.