GUS podał najnowsze dane dotyczące inflacji! Sprawdź listę najdroższych produktów

2022-07-29 10:37
Jaka inflacja w Polsce? GUS podał najnowsze dane
Autor: pixabay.com Jaka inflacja w Polsce? GUS podał najnowsze dane

Inflacja w Polsce w lipcu 2022 - Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane. Chociaż eksperci przekonywali, że szczyt inflacji już za nami, najnowsze statystyki są niepokojące! Za jakie produkty musimy zapłacić najwięcej? Sprawdź listę!

Jaka inflacja w lipcu 2022? Najnowsze dane GUS

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2022 r. wzrosły rdr o 15,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Inflacja w lipcu 2022: co zdrożało najbardziej? [LISTA PRODUKTÓW]

Najwięcej zapłacimy m.in. za paliwa - w porównaniu do ubiegłego roku to wzrost o 36,8 proc., ale odnotowano spadek w porównaniu do czerwca 2022 - o 2,6 proc. Znacznie wzrosły też ceny nośników energii - zarówno w porównaniu do ubiegłego roku (36,6 proc.), jak i do ubiegłego miesiąca (1,3 proc.). Coraz droższe jest także jedzenie - zapłaciliśmy o 15,3 proc. więcej niż rok temu i o 0,6 proc. więcej niż w czerwcu.

Czytaj także: Ceny rosną, a szczyt inflacji wciąż przed nami! GUS w piątek 29.07. poda najnowsze dane

Eksperci spodziewali się, że w tym miesiącu po raz pierwszy od dawna GUS odnotuje spadek inflacji. - Spodziewamy się, że inflacja w lipcu wyniesie 15,1 proc., co oznacza, że szczyt wzrostu cen mieliśmy w czerwcu - wskazał ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Marcin Klucznik. Na prognozy wpłynął spadek cen paliw w porównaniu do ubiegłego miesiąca. Oficjalne dane wskazały jednak na kolejną podwyżkę inflacji

Kiedy szczyt inflacji?

Zdaniem ekonomisty Grzegorza Maliszewskiego szczytu inflacji możemy spodziewać się go wczesną jesienią. - I w kolejnych miesiącach tego roku możliwe są spadki inflacji, natomiast pewnym znakiem zapytania jest początek przyszłego roku, bo będzie to okres rewizji cenników cen energii - uzupełnia.

Eksperci spodziewają się, że zwłaszcza ceny energii pójdą mocno w górę, a wraz za nimi inflacja.

Będziesz płacić abonament za klimę w samochodzie! | ESKA XD - Prosto z salonu #54

Waluty świata [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Milion boliwarów wenezuelskich kosztuje dziś:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE