Ceny rosną, a szczyt inflacji wciąż przed nami! GUS w piątek 29.07. poda najnowsze dane

2022-07-28 13:44
Inflacja
Autor: Pixabay Rząd przewiduje stabilizację inflacji

Dane inflacyjne za lipiec raczej nie przyniosą dużego zaskoczenia - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem wstępne wyliczenia, które jutro przedstawi GUS powinny być zbliżone do tych z czerwca. Inflacja wynosiła wówczas 15,5 procent. Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Inflacja znowu w górę?

Dane inflacyjne znowu w górę? Wskaźnik inflacji za lipiec może być zbliżony do tego z czerwca i wynieść ok. 15,5 procent - uważają ekonomiści. W piątek poznamy wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego. Zdaniem ekonomisty Grzegorza Maliszewskiego - inflacja powoli się stabilizuje, ale jej szczytu jeszcze nie osiągnęliśmy. Nadal mamy odczyt najwyższy od dwóch dekad

Czytaj także: Wielka susza hydrologiczna w Polsce! Te rzeki mogą wyschnąć? [MAPA]

- Najsilniej to widać w cenach energii i utrzymania mieszkania oraz w paliwach. Ceny żywności też rosną bardzo dynamicznie: oleje, mięso, pieczywo - mówi ekspert.

Kiedy szczyt inflacji?

Tegoroczny szczyt inflacji zdaniem eksperta jednak dopiero przed nami. Możemy spodziewać się go wczesną jesienią.

- I w kolejnych miesiącach tego roku możliwe są spadki inflacji, natomiast pewnym znakiem zapytania jest początek przyszłego roku, bo będzie to okres rewizji cenników cen energii - uzupełnia.

Eksperci spodziewają się, że zwłaszcza ceny energii pójdą mocno w górę, a wraz za nimi inflacja.

Będziesz płacić abonament za klimę w samochodzie! | ESKA XD - Prosto z salonu #54

QUIZ. Rozszyfrujesz te skrótowce? My podajemy skrót, ty odgadujesz pełną nazwę. Uważaj na pytanie numer 4!

Pytanie 1 z 13
Na początek coś łatwego. Skrót PKP oznacza:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE