Deptaki w miejsce zakorkowanych ulic! Ruchy miejskie chcą przyjaznego pieszym Śródmieścia

2021-01-12 19:55
Deptaki w miejsce zakorkowanych ulic! Ruchy miejskie chcą przyjaznego pieszym Śródmieścia
Autor: pexels.com

Zamiast ruchliwych ulic w Śródmieściu, szerokie deptaki! Taką wizję kreślą miejscy aktywiści, którzy proponują zamknięcie części ulic dla samochodów na stałe i zarzucają miejskim urzędnikom, że zapominają o pieszych. Z kolei ratusz ma odmienne zdanie.

Sprawdzamy bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych na al. Waszyngtona

Oddajmy pieszym Śródmieście!

Śródmieście dla pieszych, a samochody poza centrum! To apel miejskich aktywistów do urzędników z ratusza. Ruchy miejskie chcą zamknąć część śródmiejskich ulic i udostępnić je pieszym m.in. po to, żeby zredukować emisję spalin czy wesprzeć lokalne biznesy, które mogłyby rozwinąć się przy szerokich deptakach.

- W Warszawie potrzeba więcej deptaków takich jak Krakowskie Przedmieście! Taką funkcję mogłyby pełnić np. ul. Marszałkowska od pl. Unii Lubelskiej aż do Ronda Dmowskiego czy Aleje Jerozolimskie. Wazne jest, żeby pomyśleć o centrum jako o spójnej całości przyjaznej przede wszystkim pieszym, a nie samochodom... - mówi Franciszek Bojańczyk ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Czytaj także: Lokal na start za złotówkę? Jest pomysł wsparcia młodych przedsiębiorców!

Zamknięcie Marszałkowskiej dla aut? Obecnie nierealne

Ratusz jednak studzi optymizm. Wizja całkowitego wyłączenia ul. Marszałkowskiej czy Alej Jerozolimskich z ruchu samochodów to po prostu mrzonka - podkreśla Karolina Gałecka z Urzędu Miasta.

- Na ten moment taka wizja jest zupełnie nierealna. Wiele inwestycji jeszcze przed nami, ale nie trudno nie stwierdzić, że centrum stolicy z roku na rok staje się coraz bardziej przyjazne pieszym. Przed nami rozpoczęcie prac na Placu Pięciu Rogów. To jeden z wielu przykładów, który dowodzi, że nie zapominamy o pieszych.

Obie strony zdają się jednak zgadzać w tym, że ograniczenie ruchu samochodów jest w centrum Warszawy niezwykle potrzebne, żeby przestrzeń miejska zaczęła żyć na nowo.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE