Czarne chmury nad Veturilo: Brakuje 40 milionów. To koniec rowerów miejskich w Warszawie?

2020-06-18 14:21
Zakaz korzystania z veturilo
Autor: ZTM

Ponad 40 milionów złotych - o tyle budżet stołecznych Drogowców przekracza oferta hiszpańskiego operatora, który chce zarządzać Veturilo. Warto dodać, że to jedyna, która wpłynęła na ogłoszony przez nich przetarg. Chodzi o kolejne 8 lat opieki nad systemem, który w tym czasie ma się poważnie rozwinąć. Dotychczasowy operator, spółka Nextbike nie stanęła w ogóle do konkursu.

Czarne chmury nad Veturilo

Stołeczni urzędnicy poszukują nowego operatora, który przejmie zarządzanie systemem. Dotychczasowy - firma Nextbike - w maju złożyła do sądu wniosek o upadłość i nie przystąpiła do ogłoszonego przez drogowców przetargu. Co gorsza, pojawiła się w nim tylko jedna oferta.

Czytaj także: Operator Veturilo z gigantycznymi problemami. Rowery miejskie znikną z ulicy przez koronawirusa?

"Otworzyliśmy oferty na organizację i zarządzanie systemem Veturilo przez następne 8 lat. W przetargu wystartowała tylko jedna firma, hiszpańska Marfina. Jej oferta opiewa na ponad 170 mln zł netto. To więcej, niż zakładaliśmy i teraz rozważamy co z tym zrobić. Sprawą zajmuje się komisja przetargowa" - mówi Jakub Dybalski rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Muzeum Neonów w Warszawie

Dodaje, że przetarg przypadł na czas pandemii, która mocno dała się we znaki operatorom - rowery były przez długi czas wyłączone z użytkowania, a nie da się wykluczyć, że sytuacja może się powtórzyć w przypadku ewentualnej drugiej fali zachorowań. Dodatkowo znacznie wydłużył się czas dostaw materiałów.

Tych natomiast potrzebnych będzie sporo, bo od przyszłego roku Veturilo ma przejść rewolucję - pojawi się więcej stacji, zmienią się także rowery.

"Będą miały nową, obustronną nóżkę a także nowy, mocniejszy kosz. Rower będziemy mogli zarezerwować z 15-minutowym wyprzedzeniem. Nad tylnym kołem będzie mechanizm którym będziemy blokować koło kończąc okres wypożyczenia" - mówi dyrektor ZDM Łukasz Puchalski.

Drogowcy nie wiedzą jak Vetruilo będzie funkcjonował w przyszłym roku - zapewniają jednak, że do końca tego sezonu pozostanie bez zmian

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE