Operator Veturilo z gigantycznymi problemami. Rowery miejskie znikną z ulicy przez koronawirusa?

2020-05-21 13:22
Veturilo już działa
Autor: Marcin Smulczyński/SE

Poważne problemy finansowe operatora wypożyczalni miejskich rowerów. Spółce Nextbike Polska, odpowiedzialnej między innymi w Warszawie za system Veturilo, grozi niewypłacalność. Wypożyczalnie nie działały przez ponad miesiąc w związku z epidemią koronawirusa w Polsce, co spowodowało znaczny spadek przychodów. Firma aktualnie próbuje wyjść na prostą. Przeczytajcie więcej na ESKA.pl Warszawa

Spis treści

  1. Rowery miejskie znikną z ulic? 'Liczymy na wsparcie i współpracę władz miejskich'
  2. Zapewnienia spółki potwierdza stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.
  3. Rowery Miejskie - przetarg w Warszawie trwa
  4. Rowery miejskie w Warszawie - mapa stacji
  5. Veturilo w Warszawie - ceny

Operator Veturilo z gigantycznymi problemami finansowymi! Zarząd Nextbike Polska S.A. podjął decyzję o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Celem jest umożliwienie dalszego funkcjonowania roweru miejskiego w 39 systemach w Polsce. Zagrożenie niewypłacalnością to efekt pandemii wirusa SARS-CoV-2. Spowodowało to nagłe i niemożliwe do przewidzenia negatywne skutki finansowe dla spółki. Nextbike Polska S.A., podobnie jak wiele innych firm z branży transportowej, boryka się obecnie z gwałtownym spadkiem przychodów w związku z obowiązującym do 1 kwietnia do 5 maja br. zakazem korzystania przez użytkowników z rowerów miejskich - czytamy w komunikacie spółki. 

Rowery miejskie znikną z ulic? 'Liczymy na wsparcie i współpracę władz miejskich'

Dla naszych użytkowników nic się nie zmienia. Rowery miejskie w 39 systemach w Polsce będą funkcjonowały normalnie. Zarówno nam, jak i naszym wierzycielom oraz miastom, zależy na tym, żeby rower miejski, który stał się symbolem sukcesu, nowoczesności i ekologii, przetrwał zawirowania spowodowane pandemią i mógł dalej się rozwijać. Liczymy na wsparcie i współpracę władz miejskich tak, aby rower nie stał się pierwszą biznesową ofiarą pandemii w transporcie publicznym w Polsce – mówi nam Paulina Wójcicka z biura prasowego Nextbike Polska S.A.

Zapewnienia spółki potwierdza stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.

- Po wniosku NextBike dla Warszawiaków niewiele się zmienia. Mamy zapewnienie ze strony Niemieckiego właściciela, że Veturilo będzie działać dalej i kończąca się w tym roku umowa zostanie dotrzymana - powiedział nam Jakub Dybalski z ZDM-u. To z pewnością dobra wiadomość dla warszawiaków, którzy w okresie wakacyjnym korzystają z rowerów dużo częściej. Pozwalają im one nie tylko na wycieczki, to sposób na tanie i ekologiczne wyprawy do pracy.

Rowery Miejskie - przetarg w Warszawie trwa

Od 6 maja, gdy rowery wróciły po lock downie, system działa bez zakłóceń. Ponieważ obecna czteroletnia umowa w tym roku się kończy, przetarg na nowego operatora właśnie trwa. Otwarcie ofert zaplanowano na 27 maja. Samo wymyślanie nowego Veturilo urzędnicy rozpoczęli jeszcze w zeszłym roku w trakcie konsultacji z mieszkańcami. Tym razem szukają operatora na 8 lat. Jego zadaniem będzie pewna rozbudowa systemu, ale przede wszystkim zmiana jego charakteru chodzi głównie o oparcie go o wypożyczanie za pomocą aplikacji, a nie przez terminal, ale też szereg drobniejszych fajnych rzeczy. Na przykład uruchomienie wypożyczalni długoterminowej GPS w rowerze, który w pewnym zakresie umożliwi zwrot poza stacją, czy położenie dużo większego nacisku na kontrolę jakości usługi.

COŚ DOBREGO #21

Rowery miejskie w Warszawie - mapa stacji

Rower miejski wypożyczyć może każdy mieszkaniec. Poniżej możecie zobaczyć mapę stacji. W ofercie dostępne są również rowery dziecięce, a nawet tandemy. Na wycieczkę może wybrać się z nami również senior - to za sprawą rowerów elektrycznych.

Rowery miejskie wracają do Żar. Wiemy od kiedy ruszą stacje! [WIDEO + AUDIO]

Veturilo w Warszawie - mapa
Autor: https://www.veturilo.waw.pl/mapa-stacji/ Zdjęcie poglądowe

Veturilo w Warszawie - ceny

Na wypożyczenie roweru mógł sobie w Warszawie pozwolić każdy. Veturilo oferuje bardzo przystępne ceny. Pierwsze 20 minut jazdy jest całkowicie za darmo. Za godzinną przejażdżkę zapłacimy tylko złotówkę.

  • Druga godzina - 3 zł
  • Trzecia godzina - 5 zł
  • Czwarta i każda następna godzina - 7 zł
  • Opłata za przekroczenie 12 godzin wypożyczenia 200 zł
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE