Coraz więcej rowerzystów w stolicy. Miasto pokazało raport

2022-10-27 9:29
Coraz więcej rowerzystów w stolicy. Miasto pokazało raport
Autor: Urząd miasta stołecznego Warszawy Coraz więcej rowerzystów w stolicy. Miasto pokazało raport

Coraz więcej rowerzystów w Warszawie. Przedstawiony przez miasto raport wskazuje, że mieszkańcy stolicy wybierają ten środek komunikacji znacznie częściej niż przed pandemią. Jakie są dokładane wyniki raportu?

31 proc. więcej rowerzystów niż przed pandemią w porannym szczycie i 20 proc. w popołudniowym - takie wyniki prezentuje najnowszy raport z pomiarów ruchu rowerowego. Kompleksowe badanie, jak co roku, sprawdza zachowania warszawskich rowerzystów i rowerzystek oraz pozwala oszacować ich liczbę.

Czytaj także: Lewandowski odpada z Ligii Mistrzów. Pierwsza taka sytuacja od 11 lat!

Do badań wykorzystywane są:

  • wideorejestracja - kamery w 52 punktach pomiarowych,
  • liczniki automatyczne - w 22 punktach.

Badania były przeprowadzane zarówno w godzinach szczytu porannego, jak i popołudniowego.

W 2022 roku zarejestrowano o ponad 37% więcej rowerzystów niż w 2021 i o ponad 58% niż w 2020 roku. Porównanie z liczbą rowerzystów w roku, w którym wprowadzono największe obostrzenia w związku z pandemią, robią największe wrażenie. Należy jednak pamiętać, że był to czas, gdy wiele osób przechodziło w tryb pracy i nauki zdalnej, a co za tym idzie potrzeba przemieszczania się była mniejsza.

Wyniki z 2022 roku można wyjaśnić powrotem do pracy stacjonarnej, czy przyzwyczajeń sprzed pandemii, ale nie tylko. W porównaniu z czasem sprzed wybuchu pandemii, czyli w 2019 roku, obserwujemy ponad 30-procentowy wzrost liczby jednośladów. Nie bez znaczenia w codziennych wyborach transportowych jest z pewnością obecna sytuacja gospodarcza. Rekordowe ceny paliwa mogą zachęcać do wyboru roweru jako podstawowego środka transportu. Rosnąca popularność jednośladów w Warszawie jest jednak zgodna z założeniami zrównoważonego rozwoju i bardzo pożądana w czasie zmieniającego się klimatu.

O popularności roweru jako środka codziennego transportu na trasie praca-dom świadczą także wyniki z punktów automatycznych. Okazuje się bowiem, że najmniejsze natężenie ruchu rowerowego w analizowanych punktach pomiarowych notuje się w soboty i niedziele, a najpopularniejszym rowerowo dniem jest wtorek.

Coraz więcej rowerzystów w stolicy. Miasto pokazało raport
Autor: Urząd miasta stołecznego Warszawy Coraz więcej rowerzystów w stolicy. Miasto pokazało raport

Rowerzyści w Warszawie: Najczęstsze trasy

Dzięki pomiarom udało się oszacować ilu rowerzystów przemieszcza się do i z centrum. Sumarycznie jest to niemalże 87 tysięcy osób w ciągu doby. Z kolei Wisła przekraczana jest ponad 27 tysięcy razy na dzień. Najpopularniejszymi okazały się mosty Świętokrzyski i Łazienkowski, na którym szacowane natężenie dobowe wynosi ponad 5,7 tys. rowerów. Na moście Świętokrzyskim udział rowerzystów w ogólnym potoku pojazdów, wliczając w to auta, stanowił ponad 20%.

Czytaj także: Tysiące Polaków dostaną dziwnego SMS-a z jednego numeru. Uwaga, to nie oszuści

 Biorąc pod uwagę wszystkie punkty pomiarowe najwięcej rowerzystów w godzinach szczytu porannego przejechało drogą rowerową na ul. Towarowej przy Al. Jerozolimskich, gdzie w ciągu godziny między 7:45 a 8:45 zanotowano aż 852 pojazdów. Dużą popularnością cieszyły się także trasy przy Polu Mokotowskim na wysokości skrzyżowania ul. Żwirki i Wigury z ul. Banacha, a także ul. Kasprzaka, gdzie punkt pomiarowy został ustawiony na wysokości ul. Bema. Natężenie rowerzystów wyniosło tam ponad 750 pojazdów na godzinę.

W godzinach popołudniowych jest zwykle więcej rowerzystów niż w rano. W szczycie popołudniowym w godzinach 17:00-18:00 rowerzyści najliczniej przejeżdżali przez pl. Na Rozdrożu (drogi rowerowe w al. Szucha i Al. Ujazdowskich). W tym miejscu kamery zarejestrowały aż 879 pojazdów w ciągu godziny. Powyżej 800 rowerzystów pojawiło się także na ul. Towarowej przy Al. Jerozolimskich oraz na wysokości skrzyżowania ul. Żwirki i Wigury z ul. Banacha.

Coraz więcej rowerzystów w stolicy. Miasto pokazało raport
Autor: Urząd miasta stołecznego Warszawy Coraz więcej rowerzystów w stolicy. Miasto pokazało raport

Drogi rowerowe w Warszawie

W Warszawie sieć infrastruktury rowerowej wynosi już ponad 700 kilometrów. Każdego roku powstają nowe kilometry dróg rowerowych, co skutecznie zachęca do przesiadki na rower. Świetnie obrazują to dane z pomiarów na ul. Bora-Komorowskiego. Droga dla rowerów została otwarta tam w grudniu 2020 roku. Od tamtej pory natężenie rowerzystów w szczycie porannym wzrosło o prawie 700% i niemal 250% w szczycie popołudniowym. Jest to największy (wśród mierzonych punktów) wzrost ruchu rowerowego w ciągu ostatnich 2 lat.

- Do pełnej, spójnej sieci brakuje jeszcze trochę kilometrów tras i zlikwidowanych tzw. rowerowych teleportów, nad czym sukcesywnie pracujemy. Duże natężenia rowerzystów w centrum potwierdzają słuszność wyznaczania naziemnych przejazdów rowerowych w okolicy ronda Dmowskiego, ale to dopiero początek zmian. W ramach tworzenia Nowego Centrum Warszawy powstaną komfortowe ścieżki rowerowe łączące place i skwery w sercu miasta w spójną przestrzeń. Poza inwestycjami w warszawskie centrum w 2022 mamy w planach budowę lub remont w sumie ponad 32 km infrastruktury w całym mieście - podkreśla miasto.

Pełną treść raportu znajdziesz >>TUTAJ<<.

Warszawa. Praga-Północ chce się pozbyć parkometrów. Jest petycja do Rady Warszawy o wykreślenie ulic z SPPN

Kultowe polskie komedie: jak dobrze jest znasz? QUIZ, który rozwiążą tylko prawdziwi znawcy

Pytanie 1 z 10
Uzupełnij cytat: "Dawno temu ja też zaufałem pewnej kobiecie i wtedy dałbym sobie za nią ... uciąć"
Polskie komedie: quiz
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE