Ceny w warszawskich taksówkach pójdą w górę? Radni zdecydowali

2022-08-25 16:17
taksówki warszawa
Autor: PHOTO MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy jej członkowie zajęli się kwestią cen w warszawskich taksówkach. Jeśli proponowane zmiany weszłyby w życie, mieszkańcy stolicy, którzy korzystają z tego rodzaju transportu, zdecydowanie odczuliby to w swoich kieszeniach.

Obecnie w Warszawie obowiązują stawki określone uchwałą z grudnia 2011 roku.

Czytaj również: Taksówkarze chcą urealnienia maksymalnych cen za kilometr

Warszawa: ceny taksówek pójdą w górę?

Opłata za tzw. "trzaśnięcie drzwiami" wynosi  8 zł. w projekcie uchwały zaproponowano 16 zł. Również o 100 proc. miałyby wzrosnąć maksymalne stawki za przejazd kilometra.

W taryfie 1 (obowiązującej w dni powszednie od godziny 6 do 22) z obecnych 3 zł na 6 zł, w taryfie 2 (obowiązującej w dni powszednie w godz. 22-6 oraz w niedziele i święta w ciągu całej doby) z 4,5 zł na 9 zł. Ta sama zasada obowiązywałaby w taryfie 3 - z 6 zł za kilometra na 12 zł i w taryfie 4 z 9 zł na 18 zł. To byłyby jednak stawki maksymalne, co oznacza, że realne podwyżki w taksówkach nie byłyby prawdopodobnie tak wysokie.

Według projektu wzrosłaby też opłata za godzinę postoju taksówki z 40 zł do 80 zł.

Radni podjęli decyzję

Okazało się, że w projekcie są błędy formalne. - Projekt powołuje się na złe akty prawne - tłumaczył radnym Witold Nowakowski, wicedyrektor biura administracji i spraw społecznych w stołecznym ratuszu.

Taksówkarze zapowiadają jednak, że to nie oznacza porzucenia projektu. - Uważamy, że to idealny moment, aby rozpocząć dynamiczny dialog z władzami miasta, aby uzyskać jak najlepsze porozumienie dla każdej ze stron jak najszybciej - komentował "na gorąco" Cezary Król, taksówkarz i rzecznik komitetu inicjatywy uchwałodawczej.

Jak udało się nieoficjalnie ustalić naszej reporterce, taksówkarze jak najszybciej wrócą do pracy nad tym projektem - tak, aby najpóźniej w październiku wrócił on pod obrady rady miasta. Prawdopodobnie tym razem projekt uchwały wyszedłby z ramienia radnych współpracujących z inicjatorami akcji, co oznaczałoby, że taksówkarze nie musieliby ponownie zbierać podpisów pod obywatelskim projektem. 

Policjanci eskortowali taksówkę do szpitala

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna śmiertelnie potrącił psa. "Wszyscy jednogłośnie mówią, że zrobił to celowo"
  2. Warszawa: mężczyzna okradał firmę, w której pracował. Zniknęło 266 laptopów
  3. Samuraj z Woli ujęty. Kataną groził właścicielom restauracji
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE