Bon turystyczny 500 plus: Kiedy rusza rejestracja? Jak z niego korzystać? [PORADNIK]

2020-08-03 5:55 STAN
Bon turystyczny - jak z niego skorzystać?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Bon turystyczny - jak z niego skorzystać?

Od 1 sierpnia można korzystać z bonu turystycznego. Wcześniej właściciele m.in. hoteli, pensjonatów czy gospodarstw agroturystycznych mogli rejestrować się na specjalnej platformie ZUS. Na tej podstawie powstała lista przedsiębiorców, u których za wakacje możemy zapłacić bonem turystycznym. Kto i kiedy może skorzystać z bonu turystycznego? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

W sobotę 25 lipca ruszyła rejestracja przedsiębiorców turystycznych, a niemal tydzień później, bo 31 lipca, rejestracja dla rodziców. Z bonów turystycznych można korzystać od 1 sierpnia.

Bon turystyczny - komu przysługuje?

Bon turystyczny będzie przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500+ im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł. 

Jak dostać bon turystyczny?

Żeby skorzystać z bonu turystycznego nie musimy składać żadnego wniosku, ale konieczna jest rejestracja na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Można to zrobić m.in. przy pomocy profilu zaufanego czy bankowości elektronicznej.

- Powstanie osobna zakładka dla osób korzystających z bonu. Będzie trzeba podać adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Będzie tam także możliwość złożenia oświadczenia będącego podstawą przyznania dodatkowego bonu na dziecko z niepełnosprawnością - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Czytaj także: Kolonie w czasach koronawirusa - jak wyglądają? Jakie obowiązki mają uczestnicy?

Jak aktywować bon?

Po rejestracji będziemy musieli aktywować bon. Można to zrobić w dowolnym momencie, nawet w dniu wyjazdu.

- Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną, będzie trzeba okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany w wiadomości sms - dodaje Uścińska.

Czytaj także: Suntago Village otwarte! Można przenocować w największym parku wodnym w Europie [Park of Poland]

Z bonu turystycznego można korzystać od 1 sierpnia. Czas na jego wykorzystanie mija 31 marca 2022 roku.​

Znikają kolejne obostrzenia związane z koronawirusem

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.