Bezpłatne szczepienia na grypę w Warszawie. Kto i kiedy może skorzystać z programu?

2022-09-26 18:21
szczepienie
Autor: Pixabay / Katja Fuhlert

Od września do marca konkretne grupy mogą w Warszawie bezpłatnie zaszczepić się na grypę. Miasto wyda ponad 4 mln zł na preparaty dla seniorów, małych dzieci oraz osób dotkniętych kryzysem bezdomności.

Darmowe szczepienie na grypę 2022

- W tym sezonie Warszawa zapewni blisko 50 tys. bezpłatnych szczepionek przeciw grypie dla mieszkańców powyżej 65. roku życia, małych dzieci oraz osób zagrożonych kryzysem bezdomności. Dzięki temu chronimy grupy najbardziej narażone na zachorowania i powikłania po grypie. To szczególnie ważne również z powodu wciąż towarzyszącej nam pandemii koronawirusa, ponieważ w początkowej fazie infekcji objawy zakażenia wirusem grypy i COVID-19 są podobne  – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Szczyt sezonu grypowego przypada w naszym kraju na okres od stycznia do marca. Władze Warszawy starają się, aby mieszkańcy odpowiednio się na niego przygotowali i przeszli go jak najbardziej łagodnie.

Darmowe szczepienie na grypę dla seniorów

Ratusz podkreśla, że ruszyła już kolejna edycja miejskiego programu zdrowotnego „Grypa 65+”.

- W 150 przychodniach na terenie całego miasta mieszkańcy Warszawy powyżej 65. roku życia mogą otrzymać bezpłatną szczepionkę przeciw grypie. W sezonie 2022/2023 planujemy zaszczepić 51 tys. seniorów – informuje wiceprezydent Kaznowska.

– Szczepionki zapewniają podmioty lecznicze, które realizują miejski program „Grypa 65+”, zatem seniorzy nie muszą mieć recepty i iść do apteki, żeby wykupić preparat - wszystko załatwią w jednym miejscu – dodaje.

Czytaj również: Policjanci interweniowali w Śródmieściu, jeden miał uderzyć mężczyznę w twarz. Jest reakcja KSP

Darmowe szczepienie na grypę również dla dzieci

Jak przypominają władze stolicy, miejski program „Grypa 65+” rozpoczął się w 2004 roku, a jego głównym celem jest zmniejszenie zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne oraz ograniczenie wskaźnika powikłań wśród mieszkańców m.st. Warszawy, którzy ukończyli 65 lat. To jednak nie wszystko - w Warszawie bezpłatnie można zaszczepić również dzieci od 6 do 60 miesiąca życia. Władze prognozują, że w stolicy uda się zaszczepić 8 tys. maluchów

Darmowe szczepienie na grypę dla osób bezdomnych

Ze szczepień skorzystają również osoby dotknięte kryzysem bezdomności. Ich wakcynacja zostanie zorganizowana w noclegowniach na terenie Warszawy. Program skierowany do tej grupy ruszył już w 2005 roku, a w tym roku skorzysta z niego zapewne, jak w latach poprzednich, ok. 600 osób.

Poradnik Zdrowie: szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

ZOBACZ TAKŻE:

  1. ZOO szuka imienia dla małego leniwca. Wymyślą je internauci
  2. Centymetry od tragedii na przejściu dla pieszych w Warszawie. Zobacz szokujące nagranie [WIDEO]
  3. Pół miliarda na remont tramwajów. Wielka operacja w Warszawie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE