Grypa

i

Autor: Pixabay Grypa

Bardzo niebezpieczna grypa w Polsce. Trwa epidemia, jest ofiara śmiertelna

2022-12-27 9:39

Między 16 a 22 grudnia prawie 300 tys. osób zachorowało lub miało podejrzenie zakażenia wirusem grypy. Ponad 1600 chorych na grypę jest hospitalizowanych, jedna osoba zmarła. Epidemia groźnego wirusa trwa w najlepsze.

Grypa jest chorobą groźniejszą, niż może nam się wydawać. Niestety, w Polsce aktualnie trwa epidemia zachorowań na tego wirusa. Sytuacja jest bardzo nieprzyjemna, cierpi wiele osób. Od chorowania nie było wolnego nawet w okresie świątecznym.

- Między 16 a 22 grudnia 297 tys. osób zachorowało lub miało podejrzenie zakażenia wirusem grypy. Ponad 1600 chorych na grypę jest hospitalizowanych, jedna osoba zmarła. Skierowania na szczepienie przeciwko grypie będą wystawiane automatycznie w IKP – poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Prawie połowa chorych to dzieci w wieku do 14 lat.

Epidemia grypy w Polsce

W szpitalach chorzy najczęściej przebywają na oddziałach wewnętrznych, ale także na oddziałach kardiologicznych – ze względu na powikłania, które w przypadku grypy są szczególnie niebezpieczne. Co gorsza, jest już jedna ofiara śmiertelna grypy.

- Jedna osoba niestety także zmarła z powodu infekcji grypowej, to była osoba powyżej 65. roku życia – powiedział Waldemar Kraska. Wiceminister zdrowia poinformował dodatkowo, że w kraju dominuje wariant grypy A.

Czytaj także: Epidemia grypy trwa. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad szczepieniami w aptekach

- Wydaje się, że jeszcze nie jesteśmy w szczycie zachorowań na grypę. Od września zachorowały ponad 2 miliony Polaków. Mamy dostępne szczepionki, ale niestety nie korzystamy z tego. Niecałe 700 tys. Polaków zaszczepiło się przeciw grypie – dokładanie 695 tys. – powiedział.

Bezpłatne testy na grypę, COVID-19 i RSV

Zwracał ponadto uwagę, że przez dwa ostatnie sezony grypowe, w czasie pandemii COVID-19, przypadków zakażeń było trzy albo cztery razy mniej niż we wcześniejszych latach.

- Wiązało się to z tym, że wszyscy przestrzegaliśmy podstawowych i prostych zasad: maseczka, dystans, dezynfekcja. W tej chwili tego już nie robimy i to jest efekt pojawienia się grypy – stwierdził Kraska. Wiceminister zaapelował o szczepienie się.

Poinformował też, że od 1 stycznia lekarze rodzinni będą dysponowali bezpłatnymi testami, które wykażą, czy pacjent choruje na COVID-19, grypę czy na RSV. W związku z licznymi zachorowaniami Waldemar Kraska zapowiedział, że skierowania na szczepienie przeciwko grypie będą wystawiane automatycznie w IKP. 

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą