Baltic Pipe: Dziś symboliczne otwarcie. Sprawdź najważniejsze fakty o inwestycji

2022-09-27 9:12
Baltic Pipe, zdjęcie z września 2021 roku
Autor: MICHAL SWIDERSKI/REPORTER Baltic Pipe, zdjęcie z września 2021 roku

Na wtorek 27 września zaplanowano symboliczne otwarcie Baltic Pipe. Gaz z Norwegii popłynie już w sobotę. Gigantyczny projekt łączy Norwegię, Danię i Polskę. W jaki sposób inwestycja pomoże Polsce? Jakie są najważniejsze fakty o Baltic Pipe?

Baltic Pipe: Kiedy otwarcie?

Symboliczne otwarcie Baltic Pipe zaplanowano na wtorek  27 września na godzinę 11. Jednak gaz z Norwegii popłynie dopiero w sobotę.

Baltic Pipe: Kiedy pełna przepustowość?

Do końca 2022 roku będzie nim można przesłać ok. 800 mln metrów sześciennych gazu. Możliwości Baltic Pipe będą pełne dopiero w przyszłym roku.

Czytaj także: Wznowiono budowę Baltic Pipe. Jeszcze w tym roku do Polski popłynie gaz z szelfu norweskiego

Baltic Pipe: Ile kosztowała inwestycja?

System przesyłowy Baltic Pipe kosztował co najmniej 1,6 mld euro, które wyłożyli inwestorzy - polski operator przesyłowy gazu Gaz-System i jego duński odpowiednik Energinet. Projekt dostał m.in. ponad 250 mln euro dofinansowania z Unii Europejskiej.

Baltic Pipe: PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie na razie jedynym użytkownikiem uruchamianego 1 października systemu Baltic Pipe. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mln m sześc. rocznie.

Baltic Pipe: 30 lat temu 

Koncepcja importu gazu z norweskich złóż pojawiła się już w 1991 r., a w czasach rządu Jerzego Buzka podpisano kontrakty, które później zostały anulowane. Pomysł powracał kilkakrotnie na przestrzeni lat, a prace nad dzisiejszym kształtem Baltic Pipe ruszyły w 2016 r.

Baltic Pipe: Ile kilometrów?

Baltic Pipe to liczący ok. 900 km cały system gazociągów, zaczynający się na Morzu Północnym. Biegnie przez Danię, Bałtyk, a jego ostatnią częścią jest lądowa odnoga na terytorium Polski.

Baltic Pipe: Problemy z gazem

Specjaliści podkreślają, że gazociąg z Norwegii nie rozwiąże wszystkich naszych problemów z gazem, bo potrzebujemy go ponad dwa razy więcej niż jesteśmy w stanie ściągnąć ze Skandynawii.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Minimalna szansa na komplet

Pytanie 1 z 10
Jakiej narodowości był pisarz Karol May?
Rozmowa z pracownikiem składu węgla
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE