W stawach Parku Moczydło pojawiła się groźna bakteria

i

Autor: Materiały Prasowe

Bakterie w stawach parku Moczydło. Władze dzielnicy ostrzegają

2022-08-25 17:14

Z początkiem sierpnia z wody w parku Moczydło wyłowiono około 40 martwych ptaków. Były to kaczki krzyżówki. Wówczas władze dzielnicy zleciły badanie stanu jakości wody. Właśnie otrzymały wyniki, które są niepokojące. Burmistrz dzielnicy ostrzega: nie pozwólcie zwierzakom zbliżać się do wody!

Badanie na zlecenie samorządu dzielnicy przeprowadził Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. W próbkach wody pobranych ze stawu w parku Moczydło wykazano obecność bakterii clostridium botulinum.

Clostridium botulinum - co to jest?

Na szczęście nie stwierdzono obecności tzw. toksyny botulinowej. Jednak sama bakteria jest bardzo groźna dla zwierząt.

- Bakteria może być niebezpieczna dla zwierząt, a dla ptaków nawet śmiertelna. Dlatego zgodnie z zaleceniami naukowców wprowadzamy zakaz ich pojenia i wprowadzania do wody - mówi burmistrz Woli, Krzysztof Strzałkowski.

Zakaz obowiązuje od 25 sierpnia do odwołania. Władze dzielnicy apelują do właścicieli czworonogów, aby nie zbliżali się z nimi do stawów. Zamknięte zostały kaczkomaty i stanowiska do łowienia ryb. Władze dzielnicy planują kolejne kontrole.

- Dzielnica planuje przeprowadzenie podobnych badań wody w parku Szymańskiego. Chociaż tam zdaniem ekspertów ryzyko nagromadzenie się bakterii tego typu jest dużo niższe ze względu na to, że woda tam jest w ciągłym ruchu w ramach sztucznej rzeki - mówi burmistrz Strzałkowski i dodaje, że nie ma również rekomendacji, aby badać wodę w fontannach.

Potrzeba czasu

Niestety nie ma sposobu na skuteczne i całkowite pozbycie się bakterii z wody. Na to po prostu potrzeba czasu.

- Naukowcy poinformowali nas, że nie ma technicznych możliwości pozbycia się bakterii ze zbiorników bez szkody dla innych organizmów w wodzie – mówi burmistrz Strzałkowski.

Sytuacja powinna poprawić się w momencie, kiedy temperatura wody i powietrza spadnie.

– Wtedy wykonamy ponowne badanie i jeśli będą ku temu warunki, wszystkie ograniczenia zostaną zniesione - dodaje Strzałkowski.

Do tego momentu władzom dzielnicy w egzekwowaniu zakazu korzystania ze stawów mają pomóc patrole straży miejskiej.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Nie "pięciu rogów", a Poli Negri. Warszawa ma nowy plac, jutro potańcówka
  2. Autobusy nie przyjeżdżają, bo brakuje kierowców
  3. Ceny w warszawskich taksówkach pójdą w górę? Radni zdecydowali
Postęp prac na przekopie Mierzei Wiślanej

Jak powinieneś spędzić ostatnie dni wakacji? Rozwiąż QUIZ i sprawdź!

Pytanie 1 z 9
Jaka jest twoja ulubiona pora roku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE