Bakterie w stawach parku Moczydło. Władze dzielnicy ostrzegają

2022-08-25 17:14
W stawach Parku Moczydło pojawiła się groźna bakteria
Autor: Materiały Prasowe

Z początkiem sierpnia z wody w parku Moczydło wyłowiono około 40 martwych ptaków. Były to kaczki krzyżówki. Wówczas władze dzielnicy zleciły badanie stanu jakości wody. Właśnie otrzymały wyniki, które są niepokojące. Burmistrz dzielnicy ostrzega: nie pozwólcie zwierzakom zbliżać się do wody!

Badanie na zlecenie samorządu dzielnicy przeprowadził Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. W próbkach wody pobranych ze stawu w parku Moczydło wykazano obecność bakterii clostridium botulinum.

Clostridium botulinum - co to jest?

Na szczęście nie stwierdzono obecności tzw. toksyny botulinowej. Jednak sama bakteria jest bardzo groźna dla zwierząt.

- Bakteria może być niebezpieczna dla zwierząt, a dla ptaków nawet śmiertelna. Dlatego zgodnie z zaleceniami naukowców wprowadzamy zakaz ich pojenia i wprowadzania do wody - mówi burmistrz Woli, Krzysztof Strzałkowski.

Zakaz obowiązuje od 25 sierpnia do odwołania. Władze dzielnicy apelują do właścicieli czworonogów, aby nie zbliżali się z nimi do stawów. Zamknięte zostały kaczkomaty i stanowiska do łowienia ryb. Władze dzielnicy planują kolejne kontrole.

- Dzielnica planuje przeprowadzenie podobnych badań wody w parku Szymańskiego. Chociaż tam zdaniem ekspertów ryzyko nagromadzenie się bakterii tego typu jest dużo niższe ze względu na to, że woda tam jest w ciągłym ruchu w ramach sztucznej rzeki - mówi burmistrz Strzałkowski i dodaje, że nie ma również rekomendacji, aby badać wodę w fontannach.

Potrzeba czasu

Niestety nie ma sposobu na skuteczne i całkowite pozbycie się bakterii z wody. Na to po prostu potrzeba czasu.

- Naukowcy poinformowali nas, że nie ma technicznych możliwości pozbycia się bakterii ze zbiorników bez szkody dla innych organizmów w wodzie – mówi burmistrz Strzałkowski.

Sytuacja powinna poprawić się w momencie, kiedy temperatura wody i powietrza spadnie.

– Wtedy wykonamy ponowne badanie i jeśli będą ku temu warunki, wszystkie ograniczenia zostaną zniesione - dodaje Strzałkowski.

Do tego momentu władzom dzielnicy w egzekwowaniu zakazu korzystania ze stawów mają pomóc patrole straży miejskiej.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Nie "pięciu rogów", a Poli Negri. Warszawa ma nowy plac, jutro potańcówka
  2. Autobusy nie przyjeżdżają, bo brakuje kierowców
  3. Ceny w warszawskich taksówkach pójdą w górę? Radni zdecydowali
Postęp prac na przekopie Mierzei Wiślanej

Jak powinieneś spędzić ostatnie dni wakacji? Rozwiąż QUIZ i sprawdź!

Pytanie 1 z 9
Jaka jest twoja ulubiona pora roku?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE