Ukraina

i

Autor: PAP/Vladyslav Musiienko

Ambasador Ukrainy w Polsce: Rosja krajem terrorystycznym. Zaapelował do Zachodu

2022-10-10 16:10

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz skomentował bestialskie ataki bombowe Rosji na Kijów i inne miasta. Dyplomata wprost nazwał agresora państwem terrorystycznym i zaapelował do Zachodu o jeszcze większe wsparcie.

Zwarycz na konferencji przed ambasadą Ukrainy w Warszawie odniósł się do zmasowanego ataku rakietowego na szereg miast w większości ukraińskich regionów, który Rosja rozpoczęła w poniedziałek rano.

Ambasador podkreślił, że Rosja uderzyła w infrastrukturę cywilną. To, jak dodał, kolejny akt terroryzmu państwowego, ale także "wyraz pewnej agonii reżimu putinowskiego".

W jego ocenie rosyjskie ataki na cele cywilne są odpowiedzią na sukcesy militarne Ukrainy. Zwarycz zauważył, że przez reżim Władimira Putina są stosowane szczególnie teraz, przed zimą, bo Rosja chce pozbawić Ukraińców dostaw prądu i wody.

Czytaj również: Właśnie ogłosili pilny protest. O 18:00 spotkają się pod ambasadą Rosji w Warszawie

Ambasador Ukrainy w Polsce: Rosja jest krajem terrorystycznym

- Chcę tutaj zaapelować do całego świata demokratycznego, świata cywilizowanego, żeby razem stawić opór takiemu barbarzyństwu i natychmiast uznać Rosję za kraj terrorystyczny, żeby wzmocnić sankcje przeciw Rosji, które by nie pozwoliły dalej na handlowanie z Rosją, pozbawiły Rosję środków finansowych, z których finansuje akurat wojnę - oświadczył ambasador Ukrainy.

Zaapelował też o dalsze zwiększanie pomocy militarnej dla Ukrainy. - Potrzebujemy nowoczesnych systemów przeciwrakietowych, nowoczesnych systemów przeciwlotniczych. Musimy zamknąć niebo nad Ukrainą, by zmniejszyć ilość ofiar wśród cywilów. To jest nasze wspólne zadanie i liczymy w tym kontekście także na Polskę - powiedział.

Zwarycz nawiązał też do poniedziałkowej rozmowy telefonicznej prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego. Jak wyjaśnił, prezydenci podczas tej rozmowy "umówili się, że będą nadal koordynować swoje działania". - Myślimy o tym, by na skalę międzynarodową te kwestie poruszać razem. Dla Rosji nie ma miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, jak i w innych organizacjach międzynarodowych, ponieważ stosuje terroryzm państwowy i za ten terroryzm powinna ponieść odpowiedzialność - oświadczył ambasador.

- Musimy klarownie na cały świat powiedzieć, że Rosja jest krajem terrorystycznym i żadnych negocjacji z nią prowadzić nie będziemy, żadnego handlu z terrorystami prowadzić nie będziemy - powiedział Zwarycz.

Express Biedrzyckiej - Dura: Ukraina wygra tę wojnę

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje 3-letnie dziecko. Zostało potrącone podczas uroczystości ślubnej
  2. Punkty obsługi pasażera nie działają. Nie działa też system online
  3. Liga Mistrzów w Warszawie: Mecz Szachtar Donieck - Real Madryt? Gdzie oglądać na żywo?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE