Konferencja prasowa 7. edycji BohaterONu

i

Autor: Materiały Prasowe

63 dni by pokazać, że pamiętamy. Rusza 7 edycja BohaterONu

2022-07-29 18:21

Tegoroczny BohaterON jest nieco inny, niż poprzednie edycje. Już nie tylko z kartkami papierowymi i nie tylko z nagrodami za szerzenie wiedzy i pamięci o Powstaniu i Powstańcach Warszawskich. Jednak wartości pozostają te same - chodzi o to, by przypominać o Powstaniu młodym pokoleniom i uczyć je patriotyzmu.

Powstaniec Witold Lisowski: "Nigdy nie myślałem, że dożyję takich czasów i takiej potwornej zbrodni, która powtarza się"

Z dowolnego miejsca w Polsce

To już 7 edycja BohaterONu. Uczestnicy dotychczasowych edycji wysłali do Powstańców w sumie 1 250 000 kartek - zarówno z Polski jak i zza granicy. W tym roku będzie można to zrobić bez wychodzenia z domu - uruchomiona została witryna Dumni z Powstańców. - Ta platforma internetowa będzie służyła temu, abyśmy mogli pozostawić swój indywidualny wpis w formie filmu, zdjęcia lub samego tekstu. Jednocześnie trzeba zaznaczyć swoją miejscowość. A ta miejscowość będzie się zaznaczać na mapie Polski - mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka BohaterONu. Będzie można też zaprosić innych do udziału w kampanii w mediach społecznościowych. Akcja potrwa 63 dni w nawiązaniu do czasu trwania Powstania Warszawskiego. Strona zostanie zamknięta 2 października i nie będzie można na niej nic zamieszczać aż do 1 sierpnia przyszłego roku. Jeśli ten format się sprawdzi - organizatorzy w nadchodzących edycjach zamieszczą na stronie mapę całego świata.

Z kolei 1 września uruchomiona zostanie strona https://bohateronwtwojejszkole.pl . Nauczyciele będą mogli na niej znaleźć materiały i scenariusze na temat Powstania Warszawskiego, ale także dodać swoje. Jednak w tym roku szkoły nie będą mogły do organizatorów wysyłać swoich prac plastycznych lub kartek. Tradycyjne papierowe kartki dla Powstańców wysyłać będą jedynie dzieci ze szkół przyszpitalnych. - Ta akcja ma cztery wymiary - mówi minister Piotr Gliński. - Pierwszym wymiarem jest interaktywność. Każdy może wysłać kartkę, każdy może zrobić wpis, każdy może zrobić coś dobrego dla Powstańców Warszawskich. Jest akcja szkolna, bo to jest młode pokolenie, na którym nam najbardziej zależy. Jest wreszcie nagroda, która honoruje tych, którzy propagują akcję bohaterON - wymienia minister. Kolejnym aspektem akcji jest pomoc Powstańcom Warszawskim w trakcie całego roku. Wielu z nich, rozsianych po całej Polsce, może każdego dnia liczyć na ciepły obiad właśnie dzięki organizatorom BohaterONu. Na ten cel zbierane są też fundusze pod TYM ADRESEM.

Nagroda po nowemu

W tym roku po raz 4 wręczone zostaną statuetki BohaterONu im. Powstańców Warszawskich. Tak, jak poprzednio, złote, srebrne i brązowe nagrody zostaną przyznane w 7 kategoriach: instytucja, firma, nauczyciel, dziennikarz, pasjonat, organizacja pozarządowa i osoba publiczna.​ - W tym roku zdecydowaliśmy, że do nagrody będzie można zgłosić również z działania z obszaru współczesnego patriotyzmu. W obliczu wojny, która jest tak blisko nas, to właśnie działania patriotyczne oparte o ideały naszych bohaterów, których imię nosi ta nagroda, jest dzisiaj tak szczególnie ważne - mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska. Kandydatów do nagrody zgłosić może każda pełnoletnia osoba. Można to zrobić za pośrednictwem TEJ strony . Zgłoszenia są przyjmowane do 2 października. Laureaci nagrody zostaną ogłoszeni 25 listopada na uroczystej gali. Jury składa się między innymi z przedstawicieli instytucji publicznych, ale przede wszystkim - z samych Powstańców Warszawskich.

Auta PRL

Pytanie 1 z 11
Samochód, który jako pierwszy przejechał Trasą Łazienkowską w 1974 roku to...