Pomorskie. Kąpielisko w Nadolu, jez. Żarnowieckie

i

Autor: Monika Czekańska

Podróże

Szum morskich fal czy jezioro? Przeczytaj, jeżeli nie możesz się zdecydować

Kaszuby w tradycyjnych haftach mają kilka odcieni niebieskiego. To kolor nieba, okolicznych jezior i rzek oraz morza. Od błękitu po granat - wszystko piękne, a co wybrać podczas wakacyjnego wypoczynku? Gdzie lepiej się kąpać, nad jeziorem czy nad morzem? Jeżeli trudno Ci wybrać miejsce wypoczynku, mamy kilka podpowiedzi.

Wakacje na Kaszubach - wybrać jezioro czy morze?

Gdzie pojechać, by plażowanie było udane? Największą zmorą wczasowiczów nad polskim morzem są sinice. Czy jednak uda się ich uniknąć? Owszem, najmniejsze prawdopodobieństwo, że zepsują nam weekend jest w wodach otwartego Bałtyku. Na półwyspie kąpieliska od strony otwartego morza to doskonałe lokalizacje. Sinice rzadko powodują również zamknięcie kąpielisk w chłodniejszych wodach. Są miejsca, gdzie woda jest chłodniejsza, ale w przypadku ataku sinic może mieć to swoje plusy. Sinice pojawiają się też w jeziorach, ale nie we wszystkich. Warto sprawdzić, które z nich to jeziora lobeliowe. Charakteryzują się najwyższą czystością wody i nie żyją w nich sinice. 

Kąpiel nad morzem - jakie są plusy?

Jaka jest przewaga kąpieli nad morzem względem tej nad jeziorem? Tu prawie zawsze będziemy na otwartej przestrzeni, gdzie ochłodzi nas wiatr, z drugiej strony mamy gwarancję słońca - w taki sensie, że nie przysłoni nam go las - a jeziora najczęściej są w takim otoczeniu. Długie, idealne do spacerów, szerokie i pięknie piaszczyste plaże - tego nad jeziorami nie doświadczymy. Jeżeli zależy nam szczególnie na czystym piasku - to morze będzie lepszą opcją niż kaszubskie jezioro. Nad morzem znajdziemy też wiele strzeżonych kąpielisk - na pewno nie zabraknie miejsca, a do wyboru mamy nawet kilka takich miejsc w jednej nawet niewielkiej miejscowości. W województwie pomorskim nie ma miejscowości nadmorskiej w której nie ma strzeżonego kąpieliska - to gwarancja bezpieczeństwa.

Nad morzem łatwo skorzystamy też z plażowych atrakcji: kupimy kukurydzę na gorąco, czy frytki z plażowego baru, wynajmiemy leżak czy parasol. 

Minusem morskich kąpielisk jest to, że tu na pewno będzie dużo osób. Kąpieliska nad jeziorami wypełniają się głównie w weekendy - te morskie są pełne turystów w lipcu i sierpniu - codziennie. 

Nadmorskie miejscowości mają rozbudowaną bazę hotelową i gastronomiczną. Co za tym idzie: ludzi jest więcej, ale to też więcej atrakcji dodatkowych, kramów, koncertów, imprez.

W weekend zawsze kąpielisko jest pełne, w tygodniu jest spokojnie. Rodziny z dziećmi, sezon się dopiero rozpoczyna

- mówi Oskar - ratownik wodny na kąpielisku w Nadolu, nad jeziorem Żarnowieckim.

Kąpieliska nad jeziorem - dlaczego watro?

Jakie są plusy wypoczynku nad jeziorem? To całkiem inny klimat niż nadmorskie miejscowości. Na Kaszubach mamy ogromny wybór pięknych jezior - większość jest położona wśród lasów - to daje nam możliwość odpoczynku nad wodą w cieniu drzew, w malowniczych miejscach. Jest jednak wiele kąpielisk, które nie są strzeżone. Właśnie to zwiększa prawdopodobieństwo wypadków, których co roku nie brakuje. Tylko w jeden lipcowy weekend w kaszubskich jeziorach utonęły dwie osoby.  Trzeba więc więcej uwagi poświęcić na wybór noclegu w pobliżu kąpieliska z ratownikiem. Urokliwe zatoczki pomiędzy bujną roślinnością lepiej sprawdzą się do wędkowania, niż do kąpieli. Dla miłośników połowów nawet w szczycie sezonu jeziora sprawdzą się idealnie. Łowienie nad morzem z brzegu w lipcu to już nie lada gimnastyka. Niektórzy plażowicze cenią sobie jeziorne kąpieliska ze względu na spokojną wodą. Dla kąpiących się dzieci woda bez fal i spokojne lustro jeziora to idealne warunki do nauki pływania. Z tego powodu nad jeziorem wydaje się być bezpieczniej - nie zaskoczą nas morskie fale, które nad Bałtykiem potrafią skutecznie zniechęcić do kąpieli. 

Gdzie jest bezpieczniej? Nad jeziorem czy nad morzem?

Najbezpieczniej jest tam, gdzie możemy liczyć na pomoc ratowników. Kąpieliska nad jeziorem, te strzeżone, to zdecydowanie łatwiejsze warunki do udzielenia pierwszej pomocy. W morzu trudniej jest dotrzeć do poszkodowanego. Jak pokazują statystyki, nad jeziorem częściej korzystamy w niestrzeżonych miejsc - i właśnie tam dochodzi do śmiertelnych wypadków. By być bezpiecznym na kąpielisku warto też znać podstawowe zasady tam obowiązujące - to gwarantuje bezpieczny wypoczynek.

Co wybrać jezioro czy morze?

Jeżeli dalej nie możecie się zdecydować co wybrać, to mamy dla was idealne rozwiązanie. To dwie lokalizacje, gdzie znajdziecie jedno i drugie: możecie spędzić wakacje nad jeziorem, jednocześnie będąc tak blisko morza, żeby spędzać czas na najpiękniejszych morskich plażach. Zwracamy tu uwagę na dwie lokalizacje, które warto wybrać gdy nie możemy się zdecydować. To jezioro Sarbsko oraz jezioro Żarnowieckie. Oba gwarantują nam wypoczynek w spokojnej, malowniczej okolicy w otoczeniu lasów - tu poczujemy klimat kaszubskich jezior. W kilkanaście minut dojedziemy samochodem nad Bałtyk i zażyjemy kąpieli w morzu. Znad Sarbska najbliżej będziemy mieć do Łeby. Znad jeziora Żarnowieckiego i największego kąpieliska w miejscowości Nadole mamy do wyboru kilka pięknych plaż: w Białogórze, Lubiatowie czy Dębkach. Wszędzie dojedziemy w kilkanaście minut. 

Wybierając się na Kaszuby można skosztować zarówno wypoczynku nad Bałtykiem jak i nad jeziorem. To plus lokalizacji, nie od podrobienia nigdzie w Polsce.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Pomorskie. Zawody Polskiego Związku Żeglarskiego w Krynicy Morskiej maj 2023