Przyjdź po budkę lub karmnik do muzeum. Pomóż ptakom żyć w mieście

i

Autor: gdynia.pl

Przyjdź po budkę lub karmnik do muzeum. Pomóż ptakom żyć w mieście

We wtorek (21 marca) do gdynian trafi ponad 150 budek lęgowych i karmników, które uczniowie zgłosili do konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Można je odebrać za darmo i wybierać spośród dostępnych na miejscu modeli. Tym razem akcja odbędzie się w Muzeum Miasta Gdyni.

To już miejska, a w zasadzie „ptasia”, tradycja. Jak co roku, zawsze wiosną, i tym razem do rąk gdynian trafią dziesiątki wyjątkowych, własnoręcznie wykonanych konstrukcji, które pomogą ptakom żyjącym w miejskim ekosystemie. To budki lęgowe i karmniki, czyli dwie podstawowe rzeczy, którymi możemy jako ludzie zachęcić je do przebywania w naszym otoczeniu.

Ponad 150 konstrukcji dla ptaków czeka na mieszkańców

Będzie ich ponad 150, bo właśnie tyle zgłoszeń wpłynęło w tym roku do konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni” z lokalnych szkół i przedszkoli. To jubileuszowa, bo już 25. edycja akcji, która będzie miała też swój szerszy wymiar. Pokonkursowe budki i karmniki będą mogli jak zawsze zgłosić się wszyscy zainteresowani mieszkańcy, którzy chcą umieścić je przy swoich domach czy mieszkaniach. Konkurs od lat działa tak samo: najpierw uczniowie angażują starszych krewnych do wspólnego budowania i dobrej zabawy, a później w wyznaczony dzień kolejka chętnych ustawia się pod punktem, w którym można otrzymać je za darmo, już po obradach jury i przyznaniu nagród dla autorów najlepszych z nich.

Akcja tym razem odbędzie się w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1), placówka przyłącza się do akcji i to właśnie tam, we wtorek 21 marca od godz. 11:00 będą wydawane konstrukcje z tegorocznej edycji konkursu. Jedyny warunek: obietnica odpowiedzialnego i bezpiecznego umieszczenia ich w okolicy swojej nieruchomości.

Dziś już praktycznie wszyscy zdajemy sobie sprawę z wagi proekologicznych działań w miastach, ale w Gdyni zaczęliśmy w tej kwestii działać już dawno temu, łącznie od 25 lat wzbudzając ornitologiczne zainteresowania najmłodszych. Liczby mówią same za siebie, bo do tej pory mieszkańcy zbudowali blisko 6 tysięcy budek lęgowych i karmników. Co ważne, po tylu latach jasno widzimy już większą wiedzę, pomysłowość i kreatywność uczestników, bo udział w konkursie to za każdym razem dobra okazja do rozwoju. Rozwijają i uczą się też pozostali mieszkańcy, którzy zawsze chętnie zgłaszają się po budki i karmniki, a to często początek całej przygody związanej z obserwowaniem ptaków w przydomowych ogródkach i ich rozsądnym wspieraniem

– mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

W dniu wydawania budek lęgowych i karmników dla ptaków na miejscu, w Muzeum Miasta Gdyni dostępny będzie też Leszek Damps, doświadczony ornitolog i ptasi obrączkarz, który jest jednym z jurorów gdyńskiego konkursu, a na co dzień pracuje w Pomorskim Ośrodku Rehabilitacji Dziki Zwierząt „Ostoja” w Pomieczynie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Gdynia 2022