“Moje ciało, moje życie, moja decyzja!” - czyli slogan tegorocznej Trójmiejskiej Manify

2021-03-07 15:55 Martyna Łukaszewska

Manifa, już od 17 lat przechodzi ulicami Trójmiasta z okazji Dnia Kobiet. Tym razem Manifa odbyła się w Gdańsku a uczestnicy zebrali się na Placu Solidarności. W tym roku hasłem przewodnim było “Moje ciało, moje życie, moja decyzja!” i miało odnosić się do zaostrzenia prawa aborcyjnego przez Trybunał Konstytucyjny.

W niedzielę (07.03) około 200 osób zebrało się na Placu Solidarności w Gdańsku. O godzinie 13 rozpoczęły się przemówienia organizatorów wydarzenia. W tym roku, zgodnie z hasłem przewodnim Trójmiejskiej Manify, dużo słów odnosiło się do zakazu prawa aborcyjnego, które wprowadził Trybunał Konstytucyjny.  Na Placu Solidarności, zbierano również podpisy poparcia

  • Legalna Aborcja. Bez Kompromisów – zbiórka podpisów pod projektem ustawy, dopuszczającej dostępność przerywania ciąży do 12. tygodnia, bezpłatnie (na NFZ), a po 12. tygodniach zagwarantowanie możliwości aborcji w wyjątkowych przypadkach, np. po wykryciu wad letalnych płodu.
  • Kampanii w sprawie PRAWNEJ zmiany definicji gwałtu tak, by seks bez zgody uznawany był za gwałt.
  • Kampanii na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, w tym realizacji zapisów Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. Konwencji Antyprzemocowej lub Konwencji Stambulskiej).
Manifa w Trójmieście

Podczas Trójmiejskiej Manify manifestujemy, że dość już mamy szklanych sufitów, decydowania za nas, uciszania głosu kobiet, osób niebinarnych, transpłciowych oraz grup mniejszościowych! Chcemy same decydować o sobie, w każdej sprawie - mówili organizatorzy Trójmiejskiej Manify

Przez cały czas demonstracja odbywała się pod okiem policji. Uczestnicy Manify z Placu Solidarności udali się ulicami miasta w kierunku Targu Drzewnego. Podczas marszu przybyło uczestników. Około 300 osób zatrzymało się pod biurem PiS. Następnie, protestujący udali się pod Fontannę Neptuna.