szczepienie

i

Autor: pixabay.com

Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV. Gdzie zaszczepić się w Gdańsku?

2023-03-05 16:03

4 marca to Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego, który jest główną przyczyną raka szyjki macicy i innych groźnych nowotworów. Wszystkie dziewczęta i chłopcy w wieku 12 lat mieszkający na terenie Gdańska, jeśli ich rodzice i opiekunowie się zdecydują - mogą bezpłatnie szczepić się przeciwko temu wirusowi.

Wirus HPV. Odpowiedzialny za rozwój raka  szyjki macicy, jamy ustnej i gardła

Wirus HPV towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Hipotezę, jakoby wirus HPV wpływał na powstawanie raka szyjki macicy, postawiono już w latach 70. XX wieku. Obecnie rola wirusa brodawczaka ludzkiego w powstawaniu tego typu raka jest niepodważalna. Nowotwór w tej lokalizacji powodowany jest w blisko 100 procentach przez infekcję tym wirusem.

Znanych jest ponad 150 różnych typów wirusa HPV, wśród których ponad 40 zakażamy się drogą płciową. Większość wirusów nie wywołuje żadnych objawów, a samo zakażenie mija samoistnie po około dwóch latach. Niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego powodują rozwój raka szyjki macicy, ale też jamy ustnej czy gardła. Do zakażenia dochodzi przez kontakt seksualny z osobą będącą nosicielem wirusa, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Dlatego tak ważne jest wykonanie szczepienia jeszcze przed inicjacją seksualną.

W Gdańsku bezpłatne szczepionki dla 12-latków

Wszystkie dziewczęta i chłopcy w wieku 12 lat (przyjmując I dawkę) mieszkający na terenie Gdańska mogą bezpłatnie szczepić się przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), a szczepionka przeciw wirusowi HPV zalecana jest przez polskie towarzystwa medyczne (m.in. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne).

Program szczepień potrwa do czerwca 2025 roku.

Do kogo skierowany jest program?

dziewcząt i chłopców w wieku 12 lat (rocznikowo), zamieszkałych w Gdańsku, których rodzice rozliczają się z podatków w jednym z urzędów skarbowych w Gdańsku (weryfikacja na podstawie pierwszej strony ostatniej czasowo deklaracji PIT), w odniesieniu do dziewcząt i chłopców pozostających pod opieką prawną innych osób niż rodzice, wyznacznikiem będzie zamieszkanie dzieci na terenie Gdańska;dzieci, które dotychczas wykonały pełny cykl szczepień zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych (o ile nie występowały medycznie uzasadnione przeciwskazania do wykonania szczepień);dzieci, których rodzice/opiekunowie prawni wyrazili pisemną zgodę na wykonanie usługi zaszczepienia;dzieci, które przejdą pozytywną kwalifikację lekarską.

Jak skorzystać z miejskiego programu szczepień p/HPV?

Aby umówić się na wizytę, trzeba zgłosić się do jednego z realizatorów programu. Przed podaniem szczepionki niezbędna jest konsultacja lekarska (wywiad i badanie lekarskie) w celu wykluczenia przeciwwskazań, po której dziewczynka lub chłopiec zostanie zakwalifikowane do szczepienia.

Szczepienia realizowane są w sześciu przychodniach:

  • Przychodnia BaltiMed sp. z o. o. sp. k. 80-041 Gdańsk, ul. Krzemowa 16 tel. 58-306-91-53
  • NZOZ Przychodnia Morena Sp. z o.o. Jaśkowa Dolina 105 80-286 Gdańsk tel. 58 340 72 30
  • Centrum Medyczne Zaspa Sp. z o.o. Burzyńskiego 1 80-462 Gdańsk tel. 58 769 38 69
  • Przychodnia Lekarska Nowy Chełm Sp. z o.o. Filia Reformacka Reformacka 22 80-808 Gdańsk tel. 58 770 44 80
  • NZOZ Przychodnia MICKIEWICZA Sp. z o.o. Mickiewicza 28/30 80-405 Gdańsk tel. 58 344 29 01
  • Centrum Medyczne „ZDROWIE” Sp. z o.o. Żeglarska 4 80-273 Gdańsk tel. 58 573 38 88 wew. 4

Szczepionka przeciwko HPV - przed czym chroni?

Szczepionka dziewięciowalentna chroni aż przed dziewięcioma typami wirusa HPV: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58 (siedem z nich odpowiada za prawie 90 proc. wszystkich zachorowań na raka szyjki macicy).

Pozwala zapobiegać wywoływanym przez określone rodzaje HPV brodawkom narządów płciowych (tzw. kłykcinom kończystym) oraz nowotworom i zmianom przedrakowym sromu, pochwy, szyjki macicy i odbytnicy.

Srebrna Swoboda: Udowodniłam coś sobie i niektórym osobom!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE