Gdańsk rozdaje kocie budki. Domki będą dowożone do opiekunów wolno bytujących mruczków

2021-02-18 11:42
budki
Autor: mat. pras.

Gdańsk wspiera osoby, które pomagają wolno bytującym kotom przetrwać zimę. W grudniu społeczni opiekunowie kotów mogli bezpłatnie odebrać kilkaset porcji dobrej jakości karmy. Miasto zakupiło też blisko 70 kocich budek, które opiekunowie odbierali i dowozili w miejsca, gdzie żyją wspierane przez nich futrzaki. Teraz do osób, które nie były w stanie samodzielnie przetransportować budek, dowiozą je wolontariusze z Regionalnego Centrum Wolontariatu. Transport zostanie sfinansowany ze środków Wydziału Środowiska.

Światowy Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego. Z okazji tego święta, Wydział Środowiska zdecydował się pomóc wszystkim tym, którzy wyrazili chęć otrzymania budki dla wolno bytujących kotów, ale nie byli w stanie samodzielnie jej odebrać i przetransportować. Wolontariusze z Regionalnego Centrum Wolontariatu, od najbliższego poniedziałku, 22 lutego będą rozwozić i ustawiać kilkadziesiąt budek zamówionych przez społecznych opiekunów dla ich podopiecznych. 

Wolontariusze dowiozą nieodebrane budki

Część opiekunów odebrało już zamówione budki dla swoich kocich podopiecznych. Jednak ponad połowa z nich nie była w stanie samodzielnie odebrać i przetransportować zamówionych kocich domków. Z pomocą przyszedł Wydział Środowiska oraz Regionalne Centrum Wolontariatu. Wydział Środowiska od kilkunastu lat aktywnie włącza się w pomoc dla wolno bytujących kotów. To ze środków tego wydziału, finansowana jest kocia karma, wydawana opiekunom w ramach tzw. Wigilii dla kotów. Każdego roku Wydział Środowiska kupuje też kilkadziesiąt budek dla kotów, które mogą zamawiać wszyscy miłośnicy futrzastych czworonogów, jeśli tylko uzyskają zgodę administratora terenu, na którym mają stanąć budki. Dla wielu opiekunów dużym wyzwaniem jest transport oraz montaż kocich domków. Pracownicy Wydziału Środowiska dostrzegli ten problem i postanowili wesprzeć mieszkańców również w zakresie transportu budek. Udało się wygospodarować blisko 5 tyięcy złotych, dzięki czemu wolontariusze z RCW od najbliższego poniedziałku będą dowozić i montować, w miejscach wskazanych prze opiekunów, wszystkie nieodebrane do tej pory budki.   

Oprócz budki, każdy opiekun na okres zimowy otrzyma również przydział karmy dla swoich czworonożnych podopiecznych. 

Ponad 1500 domków dla kotów

Gdańsk od 2006 roku pomaga kotom finansując zakup karmy oraz budek 2 lub 4 „osobowych”. Każdy kot otrzymuje własne pomieszczenie na wyłączność z odrębnym wejściem. Projekt kociego domu jest owocem konsultacji miasta z miłośnikami i znawcami kociej natury. Warunkiem przyznania budki jest zgoda administratora na jej ustawienie oraz zobowiązanie do utrzymania porządku oraz czystości w jej otoczeniu. Podobnie jak w latach ubiegłych, również w tym roku Miasto Gdańsk zakupiło budki dla bezdomnych kotów. Odpowiadając na bardzo liczne wnioski gdańszczan zakupiono 50 dużych oraz 20 małych budek. Każda budka została wypełniona słomą.

Opiekunowie i wolontariusze 

W 2013 r. Gdańsk wprowadził Kartę Społecznego Opiekuna Bezdomnych Kotów. Obecnie liczba zarejestrowanych osób zbliża się do 1000, jednak według szacunków Wydziału Środowiska znacznie więcej osób regularnie pomaga zwierzętom. Niestety nie wszyscy mają możliwość uzyskać Kartę Społecznego Opiekuna, gdyż np. administrator terenu nie zgadza się na ustawienie miejskiej budki.