Gdańsk: Kilkaset osób przeszło w marszu solidarności z Białorusinami

i

Autor: gdansk.pl

Gdańsk: Kilkaset osób przeszło w marszu solidarności z Białorusinami

2021-08-10 9:08

Marsz zorganizowali Białorusini mieszkający w Gdańsku. Kilkaset osób w poniedziałek, 9 sierpnia, przeszło spod Neptuna na Długim Targu w okolice Historycznej Bramy nr 2. - "Wierzę, że Białoruś będzie praworządnym krajem"

W poniedziałek (9 sierpnia) minął rok od sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi. Po wyborach odbywały się masowe protesty na ulicach białoruskich miast. Wiele osób było i jest prześladowanych. 

W 1. rocznicę tamtych wyborów w wielu polskich miastach odbywały się protesty i marsze poparcia dla Wolnej Białorusi. Taki marsz zorganizowali także Białorusini mieszkający w Gdańsku. Zbiórka miała miejsce przy Neptunie na Długim Targu. Stawiło się kilkaset osób (200-250). Uczestnicy ruszyli po godz. 19.00.

W marszu szli dorośli, seniorzy i dzieci. Wiele osób miało przygotowane transparenty i plakaty w językach białoruskim i polskim. Wrażenie robiła wielka biało-czerwono-biała narodowa flaga Wolnej Białorusi rozpościerająca się nad maszerującymi. 

Uczestnicy marszu w drodze do celu, czyli na Plac Solidarności, byli serdecznie pozdrawiani przez przechodniów.  

Gdańsk: Kilkaset osób przeszło w marszu solidarności z Białorusinami

i

Autor: gdansk.pl

W marszu uczestniczyli m.in. aktywiści trójmiejskich organizacji pozarządowych, ruchów obywatelskich i przedstawiciele samorządów. Obecni byli prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

37-latek żądał okupu. Policjanci zatrzymali szantażystę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE