zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Ciekawostki

Dlaczego 750 ml? Wiesz skąd wzięła się taka pojemność butelek wina?

Butelka wina od początku XIX wieku wygląda niezmiennie. Ciemne szkoło, ta sama pojemność i zagłębienie w dnie. Dlaczego jednak tak abstrakcyjna pojemność? 750 mililitrów czyli 75 cl - dlaczego nie pół lub pełen litr? Skąd wzięła się ta tajemnicza końcówka?

Nierówna pojemność 750 mililitrów może zastanawiać. Gry rozlejemy to na kieliszki (każdy powinien zawierać 150 ml) okaże się że to idealna porcja na 5 lampek. Czy taki był zamysł twórców? O wielkości butelki wina znajdziemy wiele teorii. Jedna z nich mówi o tym, że pojemność butelki wina to jeden wydech szklarza, który formuje kształt w fabryce, inna: że to średnia ilość jaką można wypić przy rodzinnym posiłku. Prawda wynika jednak z historycznie wcześniejszych wydarzeń, a dokładniej z pojemności beczek.

Dlaczego pojemność butelki wina to 750 ml?

W XIX wieku największą popularnością cieszyły się francuskie wina, a najchętniej pijali je Anglicy. Właśnie z tego historycznie przez lata kontynuowanego handlu, który był intratnym interesem wynika pojemność butelki. 

Jak wiemy, Anglicy używają różnych jednostek metrycznych do prawie wszystkiego (odległość, pojemność, waga...). W szczególności w Anglii używali "imperialnego galonu" jako jednostki objętości. 1 galon imperialny odpowiadał w przybliżeniu 4,54 litra. Transportując wino z Bordeaux, używali beczek 50-galonowych, czyli 225 litrów. A żeby podzielić tę ilość wina na butelki, okazało się, że można napełnić dokładnie 300 750-mililitrowych butelek

Przyczyną było więc zwyczajne ułatwienie sobie życia. 1 beczka to  300 butelek po 750 mililitrów. Dzięki temu handel stał się prostszy, a do dziś skrzynki wina to 6 lub 12 butelek czego wielokrotność jest skutkiem podziału beczki na 300 sztuk trunku.

Dlaczego butelka do wina ma wklęsłe dno?

Wklęsłe dno natomiast przydaje się w kilku kwestiach: ułatwia eleganckie nalewanie, pozwala na osadzanie się osadu i nie mieszanie go z górnym winem, a sam kształt sprawia, że butelka jest odporniejsza na ciśnienie.

Wino i czekolada- skarby Podkarpacia, które powstają u podnóża Bieszczad