Zakażeń przybywa - kolejna doba z ponad 300 chorymi w kujawsko-pomorskim [RAPORT 15.10.]

2020-10-15 18:14 Marta Łazarska
Zakażeń przybywa - kolejna doba z ponad 300 chorymi w kujawsko-pomorskim [RAPORT 15.10.]
Autor: Marta Łazarska

Znaczny wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce. Tylko w ciągu ostatniej doby do puli chorych na COVID-19 doszło 8099 przypadków. Ponad 100 miast i powiatów trafia do czerwonej strefy, w tym - znaczna część kujawsko-pomorskiego. Jak wygląda statystyka dla naszego województwa?

Ponad 8 tysięcy zakażeń w dobę. Najwięcej przypadków kronawirusa w Polsce odnotowano w województwach mazowieckim i małopolskim. Tu liczba chorych na COVID-19 przekroczyła 1300 pacjentów. Od początku epidemii koronawirusa w Polsce, wykryto niemal 150 tysięcy przypadków, z czego ponad 3 tysiące zakażonych zmarło.

Koronawirus w kujawsko-pomorskim

W województwie wykryto 318 przypadków zarażenia SARS-CoV-2. Najgorzej sytuacja wygląda w tej chwili w Bydgoszczy. Tu przybyło aż 109 osób z pozytywnym wynikiem testu. Inne miasta i powiaty odnotowały mniej przypadków, jednak wciąż możemy mówić o wysokiej transmisji wirusa. W Toruniu to 27 chorych, 22 pojawiły się we Włocławku i 17 w Grudziądzu. Niełatwo wygląda również sytuacja w powiatach bydgoskim, żnińskim, inowrocławskim, radziejowskim czy toruńskim. Tu przybyło ponad 10 nowych pozytywnych wyników testu. Dane 8 kolejnych osób ustala sanepid.

Bydgoski i grudziądzki szpital poinformował o śmierci 3 osób. To dwóch mężczyzn w wieku 91 i 73 lata oraz 68-letnia kobieta. Łącznie z powodu koronawirusa zmarło 110 pacjentów. Do puli ozdrowieńców doszło kolejnych 55 mieszkańców województwa. Walkę z wirusem pokonało 1 724 zarażonych. Pobrano ponad 208 tysięcy testów.

Koronawirus w Toruniu

W Toruniu mamy obecnie 352 aktywne przypadki koronawirusa. 1388 mieszkańców znajduje się w kwarantannie. Największe ogniska w mieście pojawiły się w Domu Pomocy Społecznej im. dr. L. Szumana (21 osób znajduje się w izolacji), Miejskiej Przychodni Specjalistycznej (12 pracowników w izolacji, 8 w kwarantannie), Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym im. ks. J. Popiełuszki (3 pracowników w izolacji, 4 pracowników w kwarantannie) oraz w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. M. Kopernika (7 pracowników w izolacji, 17 pracowników w kwarantannie). Pod nadzorem epidemiologicznym jest także 10 szkół i jedno przedszkole.

Od soboty, 17.10., Toruń oraz powiat toruński wchodzi także do czerwonej strefy. Co to oznacza dla mieszkańców? Szczegóły znajdziecie w poniższym materiale.

Kolejki do Tauron Areny Kraków, która jest jednym z punktów pobierania wymazów w kierunku koronawirusa.