Wróciły godziny dla seniorów. W Toruniu niektóre sklepy będą czynne dłużej [ZASADY]

2020-10-15 10:37 Magdalena Witt-Ratowska
Wróciły godziny dla seniorów/zdjęcie ilustracyjne
Autor: M.Witt-Ratowska Wróciły godziny dla seniorów/zdjęcie ilustracyjne

Po gwałtownych wzrostach liczby zakażeń koronawirusem, jest rozporządzenie rządu o ponownym wprowadzeniu godzin dla seniorów. Tym razem obniżono próg wiekowy - z tego przywileju mogą skorzystać osoby od 60. roku życia. Wiosną było to 65 plus.

Nie zmieniły się za to godziny. Seniorom dedykowany jest czas między 10.00 a 12.00. Tylko oni mogą wtedy wejść do sklepu, apteki czy drogerii i zrobić zakupy. O czym warto pamiętać?

  • godziny dla seniorów obowiązują od poniedziałku do piątku
  • dotyczy to przede wszystkim sklepów spożywczych, drogerii, aptek, placówek pocztowych
  • placówki te obsługują w tych godzinach wyłącznie seniorów, inne osoby nie będą wpuszczane do środka

Ale są wyjątki. W rozporządzeniu czytamy:

"Przepisu (...) nie stosuje się w przypadku, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia."

Popularne sieci sklepów spożywczych wydłużają godziny. Będą teraz otwarte od 6.00 do 23.00, nawet 23.30. W Toruniu dodatkowe wydłużenie godzin pracy, od 5.00 do 23.30, dotyczy sklepów przy ulicach Dziewulskiego 43 i 10, Łyskowskiego 24 i Bażyńskich 20, natomiast przy Fałata 21 od 6.00 do 23.30. Oczywiście seniorzy mogą załatwiać swoje sprawy i robić zakupy też w innych godzinach. Poprzednio taki przywilej wprowadzono wiosną, 1 kwietnia, początkowo przez cały tydzień. Powrót do takiego rozwiązania negatywnie ocenia między innymi Polska Izba Handlu:

"Wspieranie osób starszych w czasie pandemii jest bardzo ważne, ale praktyka z kwietnia br. pokazała, że godziny dla seniorów nie są trafionym pomysłem. Sklepy w tym czasie były i ponownie będą niemal puste, bo z doświadczenia wiemy, że osoby starsze i tak kupują w różnych godzinach. Placówki handlowe przyniosą mniejsze dochody do budżetu z tytułu podatków."

PIH powołuje się na dane, z których wynika, że w poprzednie "godziny dla seniorów" generowały spadek dochodów od 30 do nawet 40 procent (w zależności od rodzaju czy powierzchni sklepu) w porównaniu do godzin, kiedy zakupy mogli robić wszyscy.

Przypomnijmy, że wówczas były jeszcze inne ograniczenia, przede wszystkim określona liczba osób na metrze kwadratowym sklepu.

Ksiądz na mszy namawia do zdejmowania maseczek

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.