Nietoperz

i

Autor: Pixabay

Miasto

Wścieklizna w Toruniu. Mieszkańcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności

2023-08-27 19:49

Urząd Miasta Torunia poinformował, że otrzymano wyniki badania laboratoryjnego przeprowadzonego przez Zakład Higieny Weterynaryjnej w Bydgoszczy, na podstawie którego stwierdzono wściekliznę u nietoperza.

Wścieklizna

i

Autor: ESKA

Oświadczenie i instrukcje

Wczoraj wykryto wściekliznę u nietoperza znalezionego na posesji mieszkalnej przy ul. Bydgoskiej w Toruniu. Po przeprowadzeniu badań, powiatowy lekarz weterynarii w Toruniu opublikował oświadczenie, w którym znalazły się także instrukcje dla mieszkańców naszego miasta, jak mają postępować na spacerach, działkach i innych tego typu miejscach.

Obszar zagrożony

W związku z zaistniałą sytuacją obszar na którym znaleziono chore zwierze, został wyznaczony jako zagrożony wścieklizną. Obowiązuje tam zakaz wprowadzania i wyprowadzania psów i kotów nieszczepionych przeciwko wściekliźnie. - Nie można także organizować targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę - głosi komunikat weterynarii.

Obszar zagrożony wścieklizną, który obejmuje teren wokół ogniska choroby, obowiązuje:

  • od północy: wzdłuż ul. Krasińskiego do skrzyżowania z ul. Konopnickiej;
  • od wschodu: wzdłuż ul. Konopnickiej do skrzyżowania z ul. Bydgoską;
  • od południa: wzdłuż torów tramwajowych przy ul. Bydgoskiej;
  • od zachodu: wzdłuż ul. Klonowica do skrzyżowania z ul. Krasińskiego.

Powiatowy lekarz weterynarii w Toruniu wydał zalecenia, jak mieszkańcy mają się zachować. I uspokaja.

- Należy podkreślić, że stwierdzenie obecności wirusa wścieklizny u zwierzęcia dzikiego, jakim jest nietoperz, nie jest sytuacją wyjątkową. Zwierzę to, podobnie jak inne zwierzęta wolno żyjące, może być rezerwuarem tego wirusa. Wścieklizna jest chorobą o zasięgu globalnym, występuje na całym świecie. Jednak jako choroba śmiertelnie groźna dla ludzi wymaga rozważnego zachowania ze strony człowieka przebywającego na co dzień w środowisku, w którym obecne są również zwierzęta - czytamy w komunikacie powiatowego lekarza weterynarii w Toruniu.

 Należy bezwzględnie dopełnić obowiązku szczepienia psów i kotów przeciw wściekliźnie.

Ponadto:

  • należy unikać kontaktów ze zwierzętami dziko żyjącymi,
  • nie dotykać zwierząt chorych lub padłych. W przypadku znalezienia na terenie obszaru zagrożonego martwego nietoperza lub innego zwierzęcia stałocieplnego należy powiadomić o tym fakcie straż miejską lub Inspekcję Weterynaryjną,
  • psy powinny być wyprowadzane w kagańcu i na smyczy,
  • koty nie powinny być swobodnie wypuszczane z domów.

Warto wiedzieć

Urząd Miasta Torunia pod komunikatem zamieścił tez informacje o nietoperzach. Czytamy tam:Zamieszkiwanie nietoperzy w pobliżu siedlisk ludzkich, lasów i parków w okolicach zabudowań, a nawet bytowanie w szczelinach znajdujących się w budynkach mieszkalnych jest zjawiskiem naturalnym. Krążenie wirusa wścieklizny w środowisku podtrzymywane jest przez zwierzęta różnych gatunków, które mogą stanowić zarówno jego wektor, jak i rezerwuar.Nietoperze, jak inne ssaki dziko żyjące, są zwierzętami wrażliwymi na zakażenie wirusem wścieklizny, ale ryzyko transmisji zarazka, tj. przenoszenia wirusa między zwierzętami, wg doniesień naukowych jest niewielkie. Występowanie wścieklizny stwierdzono zaledwie u trzech spośród 25 gatunków nietoperzy występujących w Polsce. Podaje się, że mniej niż 5 proc. przebadanych w Polsce w ostatnich latach nietoperzy padłych i podejrzanych było zarażonych wścieklizną, co stanowi poniżej 1 proc. populacji naturalnie żyjących zwierząt. Wszystkie nietoperze żyjące w Europie są owadożerne. Nietoperze są ssakami prawnie chronionymi. Należy podkreślić, że nawet chore nietoperze nie wykazują agresji i nie dążą do kontaktu z człowiekiem lub innymi zwierzętami.