Udar mózgu? Byle nie w Toruniu

i

Autor: Michał Kaproń

Udar mózgu? Byle nie w Toruniu

2021-09-30 18:18

1 października Szpital Miejski zamyka Oddział Neurologii i Leczenia Udarów. To ostatnia placówka w Toruniu, która była w stanie przyjmować pacjentów m.in. z udarem mózgu.

Po tym, jak w lipcu zamknięto oddział neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Rydygiera, wszyscy pacjenci z Torunia i okolic z podejrzeniem udaru mózgu byli kierowani do Szpitala Miejskiego przy ul. Batorego. Na Oddziale Neurologii i Leczenia Udarów pracowało jedenaścioro lekarzy. 30 września wszystkim wygasły kontrakty.

Dyrekcja nie zaproponowała jakichkolwiek warunków. Mimo prób ze strony lekarzy, aby wynegocjować kwestie związane z warunkami pracy i bezpieczeństwem pacjentów, nie było na ten temat żadnych rozmów. Dlatego lekarze podjęli tę trudną i dramatyczną decyzję, by nie przedłużać kontraktów. Dyrekcja nawet nie wysłuchała propozycji ze strony lekarzy, jeżeli chodzi o kwestie płacowe. Twierdzenia, że były to warunki zaporowe są nieprawdziwe, gdyż dyrekcja nawet nie zna tych warunków – powiedział nam mec. Daniel Kieliszek, pełnomocnik prawny lekarzy.

Oddział był w stanie przyjąć 28 pacjentów, w tym sześciu wymagających intensywnego nadzoru. Po zamknięciu neurologii w Szpitalu Wojewódzkim, liczba pacjentów dramatycznie wzrosła.

Obciążenie lekarzy pracą można nazwać dramatycznym. Z całą pewnością oddział jest przepełniony. Lekarze sobie z tym po prostu nie radzą. Są przemęczeni i zagraża to bezpieczeństwu pacjentów, w związku z tym potrzebne są drastyczne kroki, żeby tę sytuację naprawić. Po drugiej stronie nie znaleźliśmy partnera do rozmów, aby tę sytuację ratować – dodał pełnomocnik lekarzy.

Do niedawna niejasny był los pacjentów, którzy obecnie przebywają na zamykanym oddziale. Jak czytamy w oświadczeniu Justyny Wileńskiej,  dyrektorki Szpitala Miejskiego, trafią oni pod opiekę oddziału chorób wewnętrznych i oddziału rehabilitacji neurologicznej. Nowi pacjenci ze schorzeniami układu nerwowego będą odsyłani do innych szpitali. Oświadczenie dyrekcji publikujemy w całości:

W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą funkcjonowania Oddziału Neurologii i Leczenia Udarów tutejszego szpitala uprzejmie informujemy, że pomimo zakończenia współpracy z zatrudnionymi do dnia 30.09.2021 roku lekarzami neurologami zapewniona zostanie kontynuacja leczenia wszystkim hospitalizowanym chorym w ramach Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej oraz Oddziału Chorób Wewnętrznych.

Wobec powyższego nie będzie konieczna ewakuacja pacjentów do innych szpitali.

Całodobowo zapewniona będzie obsada dyżurowa lekarzy specjalistów z długoletnim stażem pracy oraz stały dostęp do konsultacji neurologicznych, neurochirurgicznych oraz neuropsychologicznych. Także cały wykwalifikowany personel pielęgniarski, fizjoterapeutów oraz personel pomocniczy będzie kontynuował opiekę nad chorymi.

W obecnej sytuacji z dniem 1.10.2021 do odwołania zmuszeni jesteśmy wstrzymać przyjęcia pacjentów wymagających leczenia stacjonarnego w zakresie neurologii i leczenia udarów. Liczymy, że we współpracy z innymi szpitalami posiadającymi w swej strukturze oddziały neurologii i leczenia udarów uda nam się zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego regionu do czasu wznowienia w pełnym zakresie działalności dotyczącej leczenia schorzeń neurologicznych.

Justyna Wileńska

Dyrektor Szpitala Miejskiego w Toruniu