To będzie najtrudniejszy budżet Torunia

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska

Trudny, nieprzewidywalny, covidowy, ale odpowiedzialny. To budżet Torunia na 2021 rok [AUDIO]

2020-12-18 22:57

Radni Torunia jednogłośnie przyjęli budżet na przyszły rok. Wiadomo, że pieniędzy w miejskiej kasie będzie mniej ze względu na sytuację pandemii. Ale jak będą wyglądać dochody - to trudno przewidzieć - mówią samorządowcy.

Największe zagrożenie to wysokość dochodów z podatków PIT i CIT. Przyszłoroczny budżet Torunia, choć określany też jako "przetrwania", to jednak zakłada realizację ponad stu dodatkowych zadań. To połowa zgłoszonych wniosków, a dotyczą przede wszystkim codziennego życia torunian.

To między innymi dodatkowe parkingi, rozbudowa monitoringu, ciąg dalszy poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, modernizacja dróg lokalnych (ale w mniejszej skali niż w poprzednich latach), remont siedziby ZHP, parki kieszonkowe, sprzęt dla straży pożarnej.

Ale wiele z planowanych inwestycji nie weszło do budżetu - mówił Łukasz Walkusz, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Z kolei Wojciech Klabun, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, przypomniał o dotacjach centralnych na funkcjonowanie i inwestycje w mieście (m.in. budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, Sąd Rejonowy).

Prezydent Torunia Michał Zaleski zwrócił uwagę nie tyle na szukanie sposobów oszczędzania, ile pozyskiwania dochodów na rzecz miasta.

Komentarze radnych Torunia i prezydenta miasta do przyszłorocznego budżetu:

Zakładany budżet na 2021 rok to miliard 352 tysiące złotych, deficyt zaplanowano na poziomie 43 milionów. Więcej o budżecie też TU. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Śnieżny i mroźny Toruń w latach 2009-2018

Większe czy mniejsze? To sprawdzian nie tylko na wiedzę, ale intuicję!

Pytanie 1 z 20
Który kraj ma większą powierzchnię?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE