Muzeum Okręgowe w Toruniu

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska

Toruńskie muzea i galerie sztuki otwarte od 2 lutego. Z jednym wyjątkiem [LISTA, ZASADY]

2021-02-01 13:08

Choć niektóre instytucje kultury mogą uchylić swoje drzwi zwiedzającym już od dzisiaj, 1 lutego, to w Toruniu z takiej możliwości korzysta tylko Centrum Sztuki Współczesnej. Pozostałe będą witać gości 2 lutego.

Po wielu tygodniach, a nawet miesiącach, wreszcie można będzie zajrzeć do sal wystawowych muzeów i galerii. W czasie pandemii warto docenić to urozmaicenie i może te placówki odwiedzą ci, którym wcześniej zwyczajnie brakowało na to czasu.

Oczywiście wszystko w reżimie sanitarnym, w maseczkach, określoną liczbą osób w salach, u niektórych z wyłączeniem szatni, itp.

Dlaczego dopiero we wtorek, 2 lutego? Zwyczajowo od lat jest przyjęte, że w większości muzeów poniedziałki są wolne, bo zwiedzanie trwa od wtorku właśnie do niedzieli.

W Toruniu będziemy mogli w tym tygodniu wybrać się do Muzeum Okręgowego

Z wyłączeniem Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Historii Torunia oraz Domu Mikołaja Kopernika, gdzie ekspozycje są interaktywne. Na razie będzie można wejść do czterech oddziałów, w tym nowego - Muzeum Twierdzy Toruń!

OTWIERAMY nasze CZTERY oddziały!

Ratusz Staromiejski, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika oraz Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą zostaną OTWARTE dla zwiedzających od 2 lutego 2021 roku.

5 lutego roku OTWARTE dla gości zostanie Muzeum Twierdzy Toruń.

Przypominamy o obowiązujących limitach oraz pozostałych obostrzeniach sanitarnych.

Równocześnie zachęcamy do zwiedzania nowych wystaw czasowych, niedostępnych dla zwiedzających ze względu na obowiązujące wcześniej ograniczenia:

  • Szymon Szumiński (1936-1986) – malarstwo w Ratuszu Staromiejskim (od 2 lutego)
  • Tu byłem – wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin Tony’ego Halika w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika (od 5 lutego)
  • Rytuał Oceanu w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą (od 2 lutego)

Muzeum Etnograficzne to nie tylko wnętrza, ale też spacery po parkach - w Toruniu i Wielkiej Nieszawce:

Udostępniony zostanie Park Etnograficzny w Toruniu, Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce oraz wystawy stałe: „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)” oraz „Salonik prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej”.Muzeum otwarte będzie od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-16.00.

Podczas zwiedzania należy przestrzegać wszystkich aktualnie obowiązujących ograniczeń i procedur sanitarnych: zachować bezpieczną odległość oraz pamiętać o obowiązku dezynfekcji rąk, a także zakrywaniu ust i nosa.

Obowiązują również limity osób przebywających jednocześnie w przestrzeni wystaw i na terenie skansenów oraz w jednym obiekcie.

Otwarte i dostępne dla zwiedzających będą muzealne sklepiki, wznowiona jest sprzedaż stacjonarna.

Galeria Sztuki Wozownia przy ulicy Rabiańskiej 20 zaprasza na nowe wystawy, ale z konkretnymi wytycznymi zasad bezpieczeństwa:

Przy wejściu do galerii obowiązuje dezynfekcja rąk. Do dyspozycji są też rękawiczki jednorazowe. Na terenie całej galerii zwiedzający mają obowiązek zasłanianie nosa i ust oraz zachowania dystansu co najmniej 2 m od innych osób. W głównych salach galerii wystawy może zwiedzać jednocześnie max. 10 osób. Wyjątek stanowi sala tzw. archiwum, gdzie wchodzić należy pojedynczo.

Szatnia jest nieczynna.

Wernisaże, wykłady. oprowadzania itp. w formule on-line.

Jakie wystawy obejrzymy w Wozowni? Szczegóły TU

1 lutego otwiera się Centrum Sztuki Współczesnej.

Czynna jest również Księgarnia Sztuki. Konieczna jest dezynfekcja rąk, noszenie maseczek ochronnych, minimum półtorametrowy dystans, wskazana płatność bezgotówkowa, używanie schodów zamiast windy, zamknięta jest szatnia. Nieczynne pozostaje Kino Centrum.

Jeżeli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Nowe spektakle online Baja Pomorskiego