40 km/h na Szosie Lubickiej dla kierowców. Rusza remont torowiska [AUDIO, SZCZEGÓŁY]

2021-01-28 10:43
Torowisko na Szosie Lubickiej
Autor: M.Witt-Ratowska/Radio ESKA Torowisko na Szosie Lubickiej

Jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się modernizacja torowiska tramwajowego na odcinku od placu Daszyńskiego do ulicy Ślaskiego, na trasie linii 1 i 5. To duże zadanie, które potrwa do końca roku. To przede wszystkim wymiana torów na Szosie Lubickiej, stworzenie zielonego torowiska, także przebudowa skrzyżowań, sygnalizacji i przejścia podziemnego.

Trzeba się liczyć ze zmianą kursów i czasowym wyłączeniem tramwajów. Ale nie tylko na tym odcinku Szosy Lubickiej. Reorganizacja połączeń MZK dotyczy też centrum Torunia. Pierwsze zmiany i początek prac już w nocy z 29 na 30 stycznia. Będzie to wykonanie rozjazdów i przełożenie ruchu na jeden tor, północny. Umożliwi to wahadłowy ruch tramwajów.

Ten montaż potrwa do 5 lutego - informuje Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Toruniu.

Wyjątkiem będzie wyłączenie ruchu tramwajowego na czas modernizacji skrzyżowania Szosy Lubickiej z ulicą Rydygiera.

Montaż przewiązek, przystanków tymczasowych a także prowadzenie prac rozbiórkowych przy demontażu torowiska i sieci trakcyjnej będą wiązały się z organizacją sześciu wjazdów na plac budowy na południowej jezdni ulicy Szosa Lubicka.

W związku z tym w rejonie wjazdów zostanie wprowadzone ograniczenie prędkości w ruchu drogowym - z 70 km/h do 40 km/h.

Wjazdy będą od strony: placu Daszyńskiego, Rydygiera, placu Sybiraków, Ślaskiego.

Zmiany trasy i komunikacja zastępcza

  • od 29/30 stycznia do 5 lutego za tramwaj nr 1 na trasie od al. Solidarności do pętli Olimpijska kursować będzie zastępcza linia autobusowa nr 51
  • od 28/29 stycznia do nocy 5/6 lutego kursować będzie nocna linia nocna 51N (za tramwaj nocny), po tym czasie tramwaje będą kursować po jednym torze (północnym) przy zachowaniu ruchu wahadłowego
  • na skróconej trasie: Uniwersytet – al. Solidarności kursować będą tramwaje linii nr 8 i 8N
  • przystankiem przesiadkowym z tramwajów linii nr 8 na autobusy nr 51 (i odwrotnie) będzie przystanek w al. Solidarności od strony Muzeum Etnograficznego
  • tramwaje linii nr 8 i 8N w kierunku Uniwersytetu kursować będą ul. Odrodzenia i nowym torowiskiem w al. św. Jana Pawła II i zatrzymywać na przystankach Odrodzenia i Osiedla Młodych

Tramwaje linii nr 2 zmienią trasę przejazdu w centrum miasta - kursować będą w obu kierunkach ul. Odrodzenia, Czerwona Droga i nowym torowiskiem w al. św. Jana Pawła II. Tym samym uruchomione zostaną przystanki tramwajowe Odrodzenia i Osiedla Młodych.

Przystanki autobusowe komunikacji zastępczej dla linii nr 52 na trasie od al. Solidarności do pętli Olimpijska będą się zatrzymywać na istniejących przystankach autobusowych, z wyjątkiem:

  • na północnej jezdni ul. Szosa Lubicka przy sklepie „Merkury”
  • na północnej jezdni ul. Szosa Lubicka na zachód od Placu Daszyńskiego
  • na wysokości stacji paliw Orlen
  • na północnej jezdni ul. Lubickiej na wysokości ul. Gołębiej

 Poza wymianą torów i budową zielonego torowiska na większości trasy, będzie też remont sieci trakcyjnej, przebudowa skrzyżowań, sygnalizacji świetlnej, przejść dla pieszych, przejścia podziemnego, przystanków, uzupełnienie systemu informacji pasażerskiej, nasadzenia zieleni - wylicza Zbigniew Wyszogrodzki, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.

Posłuchaj, co zmieni się po remoncie torowiska na Szosie Lubickiej w Toruniu:
Torowisko na Szosie Lubickiej
Autor: M.Witt-Ratowska/Radio ESKA Torowisko na Szosie Lubickiej

Zadanie jest częścią projektu BiT-City II. Koszt ponad 31 milionów złotych. Przebudowa potrwa do końca tego roku.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Śnieżny i mroźny Toruń w latach 2009-2018