Toruńskie dworce odzyskają blask! Wyremontują je lokalne firmy [WIZUALIZACJE]

2021-12-29 22:55

O tym, że Dworzec Wschodni i Dworzec Miasto wymagają pilnego remontu, nikogo nie trzeba przekonywać. Te niezbyt chlubne wizytówki Torunia mają wreszcie przejść remont.

Długo zapowiadany remont Dworca Wschodniego i Dworca Miasto wreszcie stanie się faktem. PKP rozstrzygnęło przetarg na wykonawcę przebudowy dworców. Prace wykonają toruńskie firmy, które zaproponowały najbardziej atrakcyjną cenę. Oferentem w przetargu była również firma Trakcja SA, której oferta została odrzucona w postępowaniu. Można to uznać za dobry znak, firma ta bowiem uwikłana jest w spore problemy w związku z budową Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej i jej los jest niepewny.

W ramach zamówienia budynki mają przejść gruntowny remont, zmienić ma się też otoczenie dworców. Formę architektoniczną toruńskich dworców zaprojektowała pracownia RYSY Architekci i, sądząc po wizualizacjach, projektanci wywiązali się ze swojego zadania znakomicie. Elewacjom budynków dworcowych przywrócona będzie pierwotna forma, bez zbędnego uwspółcześniania. Z szacunkiem i klasą potraktowano również kwestię wystroju wnętrz. Wykonawca będzie miał 595 dni na przeprowadzenie zaprojektowanych prac.

Remonty wykona konsorcjum toruńskich firm: AGAD i ACS. Prace warte trzydzieści 33 500 000 złotych mają zakończyć się około półtora roku po podpisaniu umowy. Remont obejmie budynki dworców i ich najbliższe otoczenie - na remont peronów przyjdzie nam jednak poczekać. Za jego wykonanie odpowiada bowiem spółka Polskie Linie Kolejowe. Zapowiadane przebudowy torów, peronów i mostu kolejowego, podobnie jak remonty dworców, są częścią programu BiT City II. Przetargi na te inwestycje wciąż jednak przed nami.