Toruń. Zbiórka puszek do produkcji świeczek okopowych dla ukraińskiego wojska! Inicjatywa radnej

2023-01-10 10:42

Piękną i chwalebną inicjatywę podjęła toruńska radna z okręgu bydgoskie, Małgorzata Kałdowska. Zainicjowała ona zbiórkę blaszanych puszek do wyrobu świec okopowych, które są niezbędne dla walczącej armii ukraińskiej na wschodzie. Świeczki przydają się szczególnie w okresie zimowym.

Puszka - po rosyjsku działo, a po polsku? Blaszane pojemniki po karmie dla zwierząt, czy konserwowych warzywach najczęściej lądują w koszu, a tymczasem można ich użyć do produkcji tak zwanych świec okopowych - bardzo przydatnych naszym walczącym wschodnim sąsiadom. Ich produkcję w toruńskim Caritasie zainicjowała radna okręgu bydgoskie Małgorzata Kałdowska.

Mają te świece służyć przede wszystkim wojsku ukraińskiemu, one będą wysyłane do Odessy, a z Odessy będą przesyłane dalej do wojska, które tego potrzebuje, do żołnierzy, którzy będą mogli gotować na tym, podgrzewać posiłki, którzy będą mieli dzięki nim ciepło i światło - mówiła Małgorzata Kałdowska, toruńska radna.

Produkcja świec jest bardzo prostym procesem, więc efekty są już imponujące.

Udało się zrobić z prawie 40 osobami 150 świec w jeden weekend. I tak naprawdę ta inicjatywa będzie trwała dłużej niż tylko przez miesiące zimne, zimowe, bo nawet jeśli będzie wiosna i lato to te świece nadal będą potrzebne, choćby ze względu na to, że dają światło, czy nocą ciepło. Zwracam się tutaj z prośbą, bo jest taka potrzeba, żeby tych puszek było jak najwięcej - informowała radna.

Opróżnione i umyte puszki po kociej karmie, kukurydzy czy pomidorach można przynosić do siedziby Caritasu przy szosie bydgoskiej i do charytatywnego sklepu Dar Serca przy ul. Gagarina.

Przynajmniej tak możemy pomóc żołnierzom ukraińskim, na froncie nie pomożemy na razie, a możemy tak pomóc, żeby się ogrzali, podgrzali jedzenie. Miejmy nadzieję, że będzie więcej ludzi do pomocy, więcej puszek szczególnie - mówił Sylwester Chruściński jeden z wolontariuszy.

Produkcja świec dla walczących Ukraińców, choć to rzecz niezwykle prozaiczna, jest niezwykle ważna dla naszych sąsiadów.

Tam jest zima i jednak, żeby się ogrzać, ci żołnierze stawiają sobie takie coś a la grill i wtedy mogą sobie np. zagotować, stawiają na tym kubek np. z wodą, gotuje się od 15 do 20 minut, czy mogą sobie odgrzać zupkę - mówiła wolontariuszka Henryka Florczyk.

Dotychczas blaszane puszki niezbędne do produkcji świec okopowych dostarcza w dużych ilościach toruńskie schronisko dla zwierząt. Organizatorzy będą jednak wdzięczni za każdą ilość surowca.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE