Toruń. Wirus HIV kontratakuje! Wiemy, co na to Sanepid

2022-12-01 15:21
Wirus HIV w regionie
Autor: Freepik Wirus HIV powraca

Wirus HIV nieodłącznie kojarzy się z narkomanami lub nieodpowiedzialnym życiem seksualnym. W Polsce w latach 90. XX wieku stanowił problem, jednak profilaktyka, procesy medyczne oraz rozwój świadomości społecznej oddaliły ten problem zdrowotny. Dziś odnotowuje się wzmożenie wirusa HIV w Toruniu i regionie.

Wirus HIV ponownie w natarciu! W skali ogólnopolskiej statystyki zachorowalności biją rekordy, ewidentny wzrost widać także w Toruniu i okolicach. Sytuację w tym kontekście monitoruje Sanepid.

Na dzień 30 listopada w Toruniu i powiecie toruńskim od początku tego roku mamy zarejestrowanych 13 przypadków nowych zakażeń HIV i dwa przypadki AIDS. Natomiast w podobnym okresie roku poprzedniego tych przypadków zarejestrowanych HIV były trzy, a AIDS nie było - poinformowała Joanna Biowska z toruńskiego Sanepidu.

Wirus, jeszcze w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych zbierający śmiertelne żniwo, dziś już tak nie przeraża - a powinien.

Nie możemy zapominać o zagrożeniu. Choroba stała się taka oswojona trochę w takim społecznym odczuciu i przestaliśmy się bać, a druga kwestia to dwa lata pandemii, które są za nami. Utrudniony jednak był dostęp do lekarzy - dodała pracownica Sanepidu.

Bezpłatny test HIV można wykonać anonimowo w każdy wtorek od 15.00 do 18.00 i każdy piątek od 14.00 do 18.00 w punkcie przy ul. Szosa Bydgoska 1. Więcej informacji znajdziecie na stronie AIDS.gov.pl.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE