Niewybuchy na osiedlu JAR

i

Autor: Straż Miejska w Toruniu Niewybuchy zostały zabezpieczone i unieszkodliwione przez saperów

Toruń. Ponad 100 niewybuchów na osiedlu JAR. Na miejscu byli saperzy

2022-11-24 11:18

22 listopada znaleziono ponad 100 niewybuchów w okolicy ulicy Watzenrodego w Toruniu. Na miejsce przybyła Straż Miejska oraz wezwani zostali saperzy. Większość znalezisk to amunicja z okresu II wojny światowej, która nadal mogła stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia lokalnej ludności.

22 listopada Straż Miejska w Toruniu otrzymała zgłoszenie od znalezieniu niewybuchów na terenie osiedla JAR w Toruniu. Na niebezpieczne obiekty natrafiono podczas robót przygotowawczych uzbrojenia terenu. Obecnie powstają tam kolejne budynki mieszkaniowe, które wejdą w skład wielkiego osiedla.

Patrol straży napotkał na miejscu ponad 100 niewybuchów różnego rodzaju. Amunicja pochodziła z czasów II wojny światowej. Funkcjonariusze zabezpieczyli teren przez osobami postronnymi do czasu przybycia patrolu saperskiego. Żołnierze wydobyli z ziemi: 17 pocisków artyleryjskich, 81 granatów ręcznych, 18 kostek dymnych oraz 49 sztuk amunicji strzeleckiej. Wszystkie znaleziska znalazły się w tym miejscu pod koniec ostatniej wojny światowej.

Wczesnym popołudniem saperzy wywieźli wszystkie niewybuchy na poligon w celu ich unieszkodliwienia.

Na terenie dzisiejszego osiedla JAR znajdował się poligon wojskowy, gdzie ćwiczyli Rosjanie przed 1989 rokiem. W latach II wojny światowej także odbywały się tam ćwiczenia wojskowe. Na terenie tym pewnie jeszcze nie raz będą znajdywane niewybuchy i porzucona amunicja.