Toruń: Mieszkańcy przeciwko planowi zagospodarowania Wrzosowiska

2022-05-16 20:33
Toruń: Mieszkańcy przeciwko planowi zagospodarowania Wrzosowiska
Autor: Michał Kaproń

Wracamy do sprawy terenów łąkowych w rejonie szosy Chełmińskiej, ulicy Polnej i Ugorów. Plan zagospodarowania dla tak zwanego Wrzosowiska budzi sprzeciw społeczników i okręgowych radnych.

Jest to teren, o który od dziesięcioleci już trwa spór między mieszkańcami a włodarzami miasta, którzy konsekwentnie chcą odebrać temu terenowi jego charakter. Nowy plan zagospodarowania jest dla nas nie do przyjęcia. Wiemy, że miasto planuje sprzedać część terenu prywatnemu właścicielowi pod pozorem realizowania potrzeb mieszkańców w zakresie usług opiekuńczych i ochrony zdrowia. Po sprzedaży będzie to własność prywatna, ogrodzona i niedostępna dla mieszkańców tej okolicy – mówiła nam Regina Strzemeska, radna okręgu Wrzosy

Przypomnijmy, że terenem zainteresowane są Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, które chciałyby w tym miejscu wybudować osiedle dla seniorów. Mieszkańcy zwracają jednak uwagę na ekskluzywność takiego rozwiązania i chcą, by teren pozostał ogólnodostępny i jak dotychczas służył rekreacji. Największe oburzenie wśród społeczników wywołuje podejście miejskich władz do konsultacji społecznych. Padają słowa o tym, że zamiast konsultować z nimi rozwiązania, obwieszcza się im zamiary gminy.

Społecznicy chcą wierzyć w konsultacje. My na swojej skórze stwierdziliśmy, że one nie istnieją. Rady okręgów są kompletnie niepoważnie traktowane przez miejskich urzędników i prezydenta – mówił Jacek Kiełpiński, okręgowy radny.

We wtorek 17 maja o godzinie 17:00 Rada Okręgu Wrzosy zaprasza na spotkanie informacyjne w sprawie nowego planu zagospodarowania. Odbędzie się ono w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Rzepakowej 7. Z kolei w piątek 20 maja o godzinie 16:00 ma odbyć się dyskusja publiczna zorganizowana przez miasto. Jest to moment w którym każdy, kto ma zastrzeżenie do zapisów planu, może wnieść oficjalne uwagi, do których miasto będzie zobligowane się ustosunkować. Dyskusja odbędzie się w Szkole Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego przy ul. Bosko 1 – w bezpośrednim sąsiedztwie spornego terenu.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE