Polska

To koniec plastikowych kubków i słomek! Wszystkie pójdą do kosza. Mamy listę

2023-05-30 9:38

W Dzienniku Ustaw pojawił się nowy zapis, zakazujący wprowadzania do obrotu produktów z tworzyw sztucznych. Chodzi dokładnie o listę dziewięciu konkretnych przedmiotów, których używa na co dzień wielu konsumentów. Przejdźcie do galerii, by sprawdzić, jakie produkty zostały wymienione w ustawie.

Jaki cel ma nowelizacja ustawy?

Nowelizacja dotychczasowej ustawy ma na celu wdrożenie unijnych regulacji dotyczących stosowania jednorazowego plastiku oraz wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzy sztucznych ze sprzedaży (dyrektywa "single use plastic"). Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od ich ogłoszenia.

Nowy obowiązek

Zgodnie z nowymi przepisami producent będzie musiał umieszczać na opakowaniu produktu wyraźną informację o jego szkodliwości dla środowiska. Obowiązek dotyczyć będzie następujących produktów: chusteczki nawilżające, podpaski higieniczne, tampony i ich aplikatory, kubki na napoje oraz wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne.

Dodatkowa opłata

Nowela ustawy wprowadza także dodatkową opłatę (maksymalnie 1 zł) za wybrane produkty jednorazowe, które będą wydawane klientom. Mowa m.in. o opakowaniach, w których podawane będą żywność oraz napoje. Opłata będzie doliczana do bazowej ceny produktu już w punktach handlowych. W tych miejscach klienci będą musieli mieć alternatywę np. widelce i słomki z materiałów biodegradowalnych.

Przedsiębiorcy będą też obciążeni opłatą za wprowadzanie do obiegu handlowego tworzyw sztucznych np. 20 groszy za 1 kg wprowadzonego do obrotu produktu lub 3 grosze za jedną sztukę.

Zobaczcie galerię produktów zakazanych!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE