To będzie wycieczka po wyjątkowych miejscach w Toruniu. Zaprasza PTTK

2021-12-07 17:10
To będzie wycieczka po wyjątkowych miejscach w Toruniu. Zaprasza PTTK
Autor: Michał Kunicki dla Urzędu Miasta Torunia Wycieczka już w sobotę!

Przez Port Drzewny i Przysiek na Wrzosy będzie wiodła trasa blisko 15-kilometrowej wycieczki, na którą już w sobotę zapraszają przewodnicy Oddziału Miejskiego PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu. To kolejna piesza wyprawa miłośników krajoznawstwa z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".

Tym razem Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego proponuje trasę przez Port Drzewny, Stary Toruń, Przysiek, Stawy Przysieckie, Barbarkę, z zakończeniem na Wrzosach. Spotkanie uczestników na przystanku MZK przy ul. Starotoruńskiej (obok kościoła) o godz. 9.15. Wyprawą będą kierować przodownicy turystyki pieszej PTTK - Hanna Czech i Feliks Paraszkiewicz.

Pomysł budowy Portu Drzewnego powstał na początku lat 80-tych XIX wieku, kiedy Wisłą spływało wiele tratw z drewnem. Ilość pni spławianych wodą w czasie jednego sezonu liczona była w milionach. O budowę portu zabiegała toruńska Izba Handlowa, do której powstania przyczynił się burmistrz Theodor Koerner. Plany budowy portu drzewnego istniały już w 1889 roku, ale nie doprezycowano miejsca jego budowy: w Toruniu, Grudziądzu czy Solcu Kujawskim. Ostatecznie pozwolenie na budowę Portu Drzewnego pruskie władze wydały w 1897 roku, lecz prace ruszyły dopiero po siedmiu latach, w roku 1904 - opowiada Henryk Miłoszewski, prezes Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu.

Krwiobus na Kujawach i Pomorzu zbiera najcenniejszy dar!

Wyliczono, że budowa portu pochłonie około 3.000.000 marek. Inwestycja trwała do 1909 roku. Otwarcia portu dokonano przy huku armatnich wystrzałów i dźwiękach orkiestry wojskowej. W tym czasie usypano sztuczną groblę pomiędzy prawym brzegiem Wisły, a Kępą Korzeniec - jedną z kilku wysp wiślanych należących do miasta Torunia. W końcu XIX wieku wyspa ta obejmowała obszar 54 ha. Zlikwidowało ją powstanie grobli. W roku 1910  na potrzeby Portu Drzewnego zbudowano linię kolejową Toruń – Czarnowo, z odgałęzieniem do portu. Port Drzewny posiadał zbiornik wodny o wymiarach 2000 x 300 metrów. Jego przeznaczeniem było przyjmowanie transportów drzewa w postaci zbitych z pni tratw.

Wycieczka zapowiada się bardzo interesująco. Przypomnijmy - spotkanie uczestników na przystanku MZK przy ul. Starotoruńskiej (obok kościoła) o godz. 9.15.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE