Teatr jeszcze zamknięty, ale festiwal będzie. Przed nami 35. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora [AUDIO]

2021-05-06 11:16 Magdalena Witt-Ratowska
Festiwal w Baju
Autor: M.Witt-Ratowska

Różewicz, Ginczanka, Szekspir. Nawiązania do tych postaci i utworów pojawią się na 35. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora. Festiwal tradycyjnie odbywa się jesienią, ale wtedy został odwołany. Teraz, nadal ze względu na pandemię koronawirusa, widzowie nie mogą przyjść do teatru.

Jak więc uczestniczyć w festiwalu? Poprzez platformę Baja Pomorskiego na PPV Stream - wyjaśnia Barbara Kamińska. Co ważne, aktorzy zagrają na scenach na żywo i będzie można ich oglądać online bezpośrednio.

Przygotowano cztery monodramy. Hasło przewodnie 35. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora brzmi „Spektakle w 100. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza”. W pierwszym dniu widzowie obejrzą monodram Krzysztofa Gordona Śmieszny staruszek. Wioleta Komar zaprezentuje monodram Przyj dziewczyno przyj… oparty na wielu utworach i dramatach Różewicza. Z kolei Piotr Kondrat w Amfiteatrze Szekspirowskim pokaże premierowy spektakl Szekspir 7 pm - informuje Bartosz Adamski, kierownik literacki Baja Pomorskiego.

Ostatniego dnia obejrzeć będzie można monodram Agnieszki Przepiórskiej Ginczanka. Przepis na prostotę życia. Spektakl stanowi próbę ujęcia życiorysu poetki żydowskiego pochodzenia, Zuzanny Ginczanki, rozstrzelanej przez Gestapo w 1944 roku.

Posłuchaj, jakie spektakle przygotowano na 35. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora:

Festiwal od 7 do 9 maja. Trwają też przygotowania do premiery Baja "Lalki śpiewają". Zaplanowano ją na 15 maja na plenerowej Scenie Szekspirowskiej w ogrodzie przy teatrze.