Susza blokuje montaż przeprawy tymczasowej! Ale przebudowa mostu Piłsudskiego rozpoczyna się planowo [AUDIO, ZDJĘCIA]

2020-04-28 11:48

Rusza jedna z większych i skomplikowanych logistycznie inwestycji ostatnich lat - przebudowa mostu Piłsudskiego w Toruniu. Od wielu miesięcy mówiło się o organizacji ruchu i utrudnieniach. Teraz doszedł inny problem - susza hydrologiczna.

Niski poziom Wisły, mniej niż 150 cm w punkcie pomiarowym, uniemożliwia zbudowanie przeprawy tymczasowej. Nie może wpłynąć sprzęt do wbijania pali pod montaż tego mostu - informuje Rafał Wiewiórski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. 

Przeprawa tymczasowa konieczna jest w momencie zamknięcia ruchu na moście Piłsudskiego. Tędy miały jeździć samochody osobowe. Ale wykonawca idzie w tej chwili na rękę i utrzyma ruch w czasie prac dla osobówek.

Przypominamy, że most tymczasowy ma być "przerzucony" na wysokości ulicy Przybyszewskiego na prawym brzegu Wisły i Zagrodowej na lewobrzeżu. Jeszcze w obu tych miejscach trwają ostatnie przygotowania dróg dojazdowych - nawierzchnia, chodniki, oświetlenie.

Dzisiaj (28.04) oficjalnie rozpoczyna się modernizacja mostu Piłsudskiego. Będzie prowadzona etapami. 

Najtrudniejsze mogą okazać się prace rozbiórkowe - przyznaje Jarosław Łukasiewicz z firmy Intop, kierownik kontraktu. Nie znamy dokładnego stanu tej betonowej konstrukcji.

Posłuchaj, jak będą wyglądały kolejne etapy przebudowy mostu Piłsudskiego:

Dla ruchu będzie zamknięty wschodni pas ruchu, czyli ten w kierunku Starówki. Do dyspozycji kierowców pozostaną skrajny, zachodni pas oraz środkowy, do tej pory pełniący rolę suwaka. Taki układ pozwoli na utrzymanie ruchu przez most w obu kierunkach. Za to kierowcy wjeżdżający na most od ulicy Kujawskiej stracą pierwszeństwo i muszą ustąpić pojazdom od strony Poznańskiej i Nieszawskiej.

Dla pieszych i rowerzystów udostępniony zostanie chodnik po stronie zachodniej.

O dodatkowych elementach przebudowy mówi Rafał Wiewiórski, dyrektor MZD:

MZD zapewnia, że przebudowa mostu jest skoordynowana z pracami Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz Toruńskich Wodociągów.